fbpx

Polacy stworzyli cyfrową platformę wsparcia dla Ukrainy. Koniecznie podaj dalej tę informację!

W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę pomoc humanitarna wymaga koordynacji. Lokalne i międzynarodowe organizacje pozarządowe potrzebują pomocy cyfrowej, aby móc zarządzać pomocą humanitarną i zmaksymalizować swoje wysiłki. W ramach pomocy, dwóch Polaków zupełnie bezinteresownie stworzyło platformę cyfrowego wsparcia dla naszych sąsiadów.

W wyniku działań wojennych obywatele Ukrainy będą szukać schronienia w sąsiednich krajach. Będą potrzebowali pomocy w zakresie tymczasowego zakwaterowania, opieki medycznej, transportu, pomocy prawnej, usług tłumaczeniowych i tymczasowego poszukiwania pracy bezpośrednio po zakończeniu konfliktu.

Codziennie granicę przekraczają ludzie – głównie matki z dziećmi. Ich podróż trwa często kilka dni, w tym wiele kilometrów pokonywanych pieszo. Wielu z nich spędza noc na ziemi bez żadnego schronienia, zanim opuszczą Ukrainę.

Konflikt jest rzeczywistością dla mieszkańców obwodów ługańskiego i donieckiego od prawie 9 lat. Obecnie Rosja rozpoczęła zakrojoną na szeroką skalę inwazję na terenie całego kraju. Szacuje się, że od rozpoczęcia wojny w 2014 r. zginęło 13 tys. osób.

Jak można wesprzeć Ukrainę?
Organizacje pozarządowe stanowią trzon społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie. Choć nadeszła era cyfryzacji, organizacje charytatywne wciąż pozostają daleko w tyle za prywatnymi firmami i instytucjami państwowymi. Słabe systemy zabezpieczeń, przestarzałe oprogramowanie oraz brak przyjaznego interfejsu użytkownika (UI) i interfejsu użytkownika (UX) utrudniają im działalność.

W obliczu takich potrzeb wspaniałej inicjatywy podjęli się dwaj młodzi Polacy – Jacek Siatkowski i Daniel Di Gusto. Pracując całkowicie za darmo w dzień i w nocy, odstawiając na bok swoje codzienne obowiązki zawodowe, stworzyli projekt Tech for Ukraine.

Dzięki takiej inicjatywie została uruchomiona kampania wsparcia obywateli Ukrainy przez firmy technologiczne i programistów z całej Polski!

To reakcja na liczne cyberataki i odcinanie od dopływu rzetelnej informacji ze strony Rosji. Cyfrowa wojna  niszczy Ukrainę  paraliżując szpitale, wojsko, ośrodki pomocy, elektrownie i komunikację. Tech for Ukraine to platforma, na której polscy programiści i firmy IT mogą oferować swoje nieodpłatne wsparcie dla naszych ukraińskich sąsiadów. Tutaj zagwarantowana jest wymiana informacji, cyberbezpieczeństwo i sprawne zarządzanie zasobami ludzkimi. Ukraińskie organizacje wsparcia mogą z jej pośrednictwem  zgłaszać swoje potrzeby.

Autorzy projektu proszą o jedno:  inicjatywa potrzebuje naszego wiatru w żagle, by informacja o niej dotarła do najdalszych stron atakowanego kraju i organizacji, które walczą dziś na froncie o niepodległość Ukrainy. Potrzebne jest wsparcie w dystrybucji oraz udostępnianie informacji o projekcie.
Musimy dziś pokazywać światu, że nasza część Europy jest razem!!!

dla Ukrainy

Źródło: dr Maciej Kawecki/ LinkedIn

Opracowanie: Agata Pałach

Dodaj komentarz