fbpx

Jak pomóc ofiarom wojny na Ukrainie. 9 sposobów, które można wybrać

W jaki sposób można realnie pomóc mieszkańcom Ukrainy? Do których zbiórek dołączyć, aby nie trafić na oszustów oraz gdzie i jakie dary rzeczowe można składać? Poniżej lista 9 sprawdzonych sposobów, dzięki którym można wesprzeć osoby poszkodowane przez działania wojenne.

1) Platforma rządowa pomagamukrainie.gov.pl

Od soboty (26 lutego 2022) uruchomiona zostanie platforma pomagamukrainie.gov.pl, na której będzie można zgłaszać z jednej strony gotowość pomocy, z drugiej zapotrzebowanie na pomoc. Na kwestie pomocowe z rezerwy ogólnej zabezpieczono 37 milionów zł. Po 10 milionów trafi do województw podkarpackiego i lubelskiego, 28 mln dla reszty, po 2 mln na województwo.

2) Polska Akcja Humanitarna – zbiórka dla ofiar wojny w Ukrainie

Zbiórka Polskiej Akcji Humanitarnej „SOS Ukraina” dostępna jest na stronie https://www.siepomaga.pl/pah-ukraina. Pieniądze zbierane są na zaopatrzenie w żywność i artykuły higieniczne najbardziej zagrożonych wojną mieszkańców obwodów donieckiego i ługańskiego. Wsparcie obejmie osoby poszkodowane w wyniku konfliktu, włączając w to przemieszczających się wewnątrz kraju oraz uchodźców przyjeżdżających do Polski. Osoby, które chcą się dołączyć do zbiórki, mogą to zrobić również wysyłając SMS o treści 0179440 na numer 72365. Jego koszt to 2,46 zł z VAT.

3) Fundacja Radia ZET – zbiórka dla ofiar wojny w Ukrainie

Akcja pomocowa Fundacji Radia ZET obejmuje zbieranie środków finansowych w celu wsparcia osób poszkodowanych z powodu wojny na terenie Ukrainy. Pieniądze zostaną przeznaczone na ochronę zdrowia uchodźców, którzy padli ofiarami działań militarnych i będą szukać schronienia w Polsce. Jak można pomóc? Pierwsza opcja to SMS o treści UKRAINA pod numer 7245 za 2,46 z VAT. Druga możliwość to przelew, możliwość uiszczenia wpłaty oraz szczegółowy regulamin akcji znajdują się na stronie Fundacji Radia ZET.

4) Akcja pomocowa PMPG Polskie Media i „Wprost” dla ofiar wojny w Ukrainie

Grupa PMPG Polskie Media przekaże wszystkie przychody od czytelników, pochodzące z zakupu bieżącego wydania „Wprost” oraz z wszystkich subskrypcji kupionych w marcu, na wybraną fundację niosącą pomoc mieszkańcom okupowanej Ukrainy. Dokonanie płatności możliwe jest na stronie internetowej https://cyfrowy.wprost.pl/oferty.

5) Wolontariat Polskiej Akcji Humanitarnej – poszukiwani wolontariusze do pomocy

Poszukiwane są osoby, które w ramach wolontariatu byłyby w gotowości do wsparcia działań pomocowych PAH dla mieszkańców i mieszkanek Ukrainy potrzebujących pomocy humanitarnej w Polsce. Zgłoszenia poprzez link: wolontariat PAH.

6) Polski Czerwony Krzyż – zbiórka pieniędzy i darów

ZBIÓRKA: Pieniądze ze zbiórki organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż zostaną przeznaczone w pierwszej kolejności na zakup żywności i materiałów opatrunkowych dla mieszkańców Ukrainy. Wpłat na rzecz PCK można dokonać na konto o numerze: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060, z dopiskiem „UKRAINA”. Szczegóły dotyczące zbiórki publikowane są na stronie PCK: https://pck.pl/na-pomoc-ukrainie
DARY rzeczowe przyjmowane przez PCK dla ofiar wojny to:

ŻYWNOŚĆ DŁUGOTERMINOWA: konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT, warzywa/owoce w puszkach (np. fasola, groszek, kukurydza, ananas, brzoskwinia), przeciery pomidorowe w kartonach, suszone owoce, orzechy.
KOSMETYKI I CHEMIA: żele pod prysznic, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, podpaski, pampersy dla dzieci, płyny do prania, płyny do mycia naczyń.
ŚRODKI OPATRUNKOWE, zwłaszcza na zranienia i oparzenia: koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków.
Potrzebne są również NOWE koce i śpiwory! PCK nie zbiera odzieży.

Rzeczy można przynosić do oddziałów Polskiego Czerwonego Krzyża: adresy oddziałów PCK.

7) Caritas – zbiórka pieniędzy na rzecz ofiar wojny w Ukrainie

Tuż po ogłoszeniu informacji o wybuchu wojny Caritas Polska przeznaczył 100 tys. zł na bieżące działania kryzysowe. Instytucja dalej zbiera pieniądze pod hasłem „Pomoc dla Ukrainy”. Zebrane środki przeznaczy na żywność, środki higieniczne i zapewnienie podstawowej pomocy materialnej ofiarom wojny w Ukrainie. Formularz wpłaty dostępny jest na stronie https://caritas.pl/ukraina. Można również dokonać bezpośredniego przelewu na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384, z dopiskiem „UKRAINA”.

Caritas podaje przykłady wydatkowania zebranych środków:

100 zł – wystarczy np. na zakup wody i żywności dla rodziny na okres tygodnia
170 zł – wystarczy np. na zakup podstawowych leków i środków higieny dla osoby starszej
380 zł – wystarczy np. na zakup produktów do 2 paczek żywnościowo-higienicznych

 

8) Zbiórka Centrum Pomocy Międzynarodowej

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej organizuje zbiórkę online na pomoc poszkodowanym mieszkańcom Ukrainy. Wpłatę można zrobić poprzez specjalny formularz opublikowany na oficjalnej stronie instytucji: https://pcpm.org.pl/ukraina. Tradycyjny przelew można wykonać na rachunek o numerze 18 1140 1010 0000 5228 6800 1001, z dopiskiem „Pomoc dla Ukrainy”.

9) Uważaj na oszustów, fake newsy i fałszywe zbiórki

Nie publikuj i nie przekazuj dalej informacji o położeniu lub przemieszczaniu się ukraińskiej armii. Rosyjskie służby śledzą w sieci wszystkie dane na ten temat. To może uratować Ukraińcom życie. Zawsze weryfikuj informacje z frontu. Pojawia się wiele niesprawdzonych informacji, które służą wojnie informacyjnej. Uważaj na oszustów, a pieniądze wpłacaj tylko na oficjalne i sprawdzone zbiórki.

Źródło: radiozet.pl

One thought on “Jak pomóc ofiarom wojny na Ukrainie. 9 sposobów, które można wybrać

Dodaj komentarz