fbpx

Pomysł wspaniały! Otwarto przytulisko dla starych książek

Autorem doskonałego pomysłu, robiącego furorę już nie tylko w regionie, ale i w całym kraju jest profesor oświaty Bogusław Kołcz, dyrektor Zespołu Szkół Akademickich w Nowym Sączu. 

 

Dyrektor Kołcz to osoba nietuzinkowa, nauczyciel języka polskiego i bibliofil. Jego wielką pasję do książek w szkole, którą kieruje widać na każdym kroku. Książki są nie tylko w jego szkolnym gabinecie, w którym pracuje, ale również w szkolnych salach, w ustawionych biblioteczkach. Wszędzie tam, gdzie jest wolne miejsce, żeby je eksponować z należytym pietyzmem.

Bogusław Kołcz nie wahał się ani chwili wcielić swojego pomysłu w życie, kiedy dowiedział się, że po śmierci sądeckiego bibliofila, który przez całe życie kochał i zbierał książki cały zbiór (2,5 tony książek), ma trafić na wysypisko śmieci.

Stąd pomysł przytuliska. W dużym budynku (dawna Szkoła Podstawowa nr 13) – od kilku lat zajmowanym przez Zespół Szkół Akademickich w Nowym Sączu jest bardzo duża przestrzeń, którą można doskonale wykorzystać na ekspozycję starych książek

Wierzymy, że uda nam się ocalić w naszej szkole stare książki przed zniszczeniem i śmiercią. – dodaje dyrektor Kołcz.

Nie ukrywa, że jest mile zaskoczony pozytywną reakcją ludzi, którzy kibicują mu, uczniom i szkole, żeby pomysł przetrwał i się rozwijał.

Cieszymy się, że nasza akcja ocalania i przedłużania życia starym książkom zyskuje z dnia na dzień coraz szerszy odzew.

Dyrektor Kołcz codziennie prezentuje kolejne nabytki szkolnego przytuliska, rozmawia o nich z ofiarodawcami, z uwagą wertuje, a potem z ostrożnością umieszcza przekazane nabytki na półkach w szkolnych salach tematycznych. Na podstawie tych cennych nabytków przygotowuje i prowadzi też zajęcia z biblioterapii z uczniami

 

Źródło: sadeczanin.info

 

One thought on “Pomysł wspaniały! Otwarto przytulisko dla starych książek

  • 23 stycznia 2023 at 10:56
    Permalink

    Proszę zwrócić uwagę na jeszcze jedną podobną inicjatywę: Dom Spokojnej Książki we Rżuchowie koło Ostrowca Świętokrzyskiego 🙂 Polecam!

    Reply

Dodaj komentarz