fbpx

Cierpisz na depresję lub zaburzenia lękowe? Ta witamina może ci pomóc

Najnowsze badania brytyjskich naukowców wskazują na dużą rolę jednej z witamin z grupy B w walce z zaburzeniami lękowymi i depresją.

W analizie wzięło udział blisko 480 osób, które zgłaszały zaburzenia lękowe lub stany depresyjny. Naukowcy z Uniwersytetu Reading podzielili pacjentów na trzy grupy – część dostawała witaminę B6, część B12, a część placebo. Po miesiącu suplementacji okazało się, że w grupie przyjmującej witaminę B6 uczestnicy potwierdzali znaczne zmniejszenie stanów lękowych. Poprawa stanu pacjentów z tej grupy została potwierdzona testami SCARED i MFQ.

Zdaniem autorów publikacji może to oznaczać, że odpowiednio dobrane dawki tej witaminy mogą stymulować konkretny neuroprzekaźnik odpowiedzialny za uspokojenie i rozluźnienie. Analogicznej poprawy nie zauważono wśród uczestników otrzymujących witaminę B12 oraz placebo.

Witamina B6 pomaga organizmowi wytworzyć specyficzny przekaźnik chemiczny, który hamuje lękowe impulsy w mózgu, a nasze badanie łączy ten uspokajający efekt ze zmniejszonym niepokojem wśród uczestników – zauważa prof. David Field, współautor badania.

Naukowcy przypominają, że objawy niedoboru witaminy B6 mogą przypominać depresję. Pacjenci narzekają na uczucie chronicznego zmęczenia, rozdrażnienie, nasilające się obawy, problemy z koncentracją i bezsenność w nocy. U niektórych mogą występować napady lękowe i drgawki.

Autorzy publikacji podkreślają, że ich odkrycie daje nadzieję na wsparcie osób, które zmagają się z zaburzeniami psychicznymi.

 

Źródło: abczdrowie.pl

Dodaj komentarz