fbpx

Oto najstarsza świątynia na świecie. Stonehenge przy niej to junior

Najstarszy kompleks świątynny na świecie? Archeolodzy, którzy badają turecką Göbekli Tepe twierdzą, że starożytne miasto może mieć ok. 11 tys. lat – jest starsze nawet od Stonehenge.

Świątynia Göbekli Tepe – położona niecałe 10 km od miasta tureckiego Urfa – jest miastem powstałym w okresie neolitu. Do tej pory badaczom z Niemieckiego Instytutu Archeologicznego w Berlinie udało się zbadać zaledwie 5 proc. tego starożytnego miasta. Odkryli oni, że świątynia posiada 266 filarów i zawiera elementy architektoniczne w kształcie litery T. Widoczne są na niej również płaskorzeźby zwierząt: wężów, ptaków, królika, gazelę i owadów. To nasuwa kolejną niepotwierdzoną teorię – Göbekli Tepe mogło w przeszłości pełnić funkcję obserwatorium astronomicznego.

Według teorii naukowców to niezwykłe miejsce zbudowała społeczność łowiecko-zbieracka. Możliwe, że miejsce kultu powstało w fazie kulturowej transformacji, gdy nomadzi zaczęli porzucać swe dotychczasowe życie na rzecz osadnictwa agrarnego.

Choć Göbekli Tepe wciąż jest owiana tajemnicą, niemieccy badacze ustalili kilka istotnych faktów. Ich zdaniem świątynia powstała w okresie neolitu – ok. 11 tys. lat temu, a osoby, które ją zbudowały najprawdopodobniej zajmowały się rolnictwem. Tamtejsza społeczność żywiła się ziarnami zbóż, możliwe też, że warzyła piwo. Wciąż nie ma pewności, dlaczego w którymś momencie społeczność opuściła to miejsce. Możliwe, że był to okres chorób i epidemii, konfliktów zbrojnych lub zmian społeczno- religijnych. Nowe fakty poznamy zapewne w 2022 r., podczas dalszych badań. Archeolodzy wciąż mają do zbadania 95 proc. świątyni.

świątynia

 

świątynia

 

 

 

 

Przeczytaj też:

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródło: focus.pl oraz sanliurfa.bel.tr/icerik/226/624/gobeklitepe

 

 

 

 

Dodaj komentarz