fbpx

W Polsce odkryto 6800-letnie, starożytne miejsce kultu trzy razy większe od pierścienia Sarsenów w Stonehenge

W Polsce odkryto ogromne, starożytne miejsce kultu, datowane na ponad 6800 lat wstecz. Archeolodzy uważają, że było ono używane przez ludzi z epoki neolitu przez 200-250 lat, przy czym co jakiś czas dobudowywano nowe elementy.

Ta kołowa struktura ma prawie 110 metrów średnicy, czyli ponad trzy razy więcej, niż wewnętrzny krąg z kamieni sarsen w Stonehenge, i mniej więcej tego samego rozmiaru, co zewnętrzny kanał melioracyjny tej słynnej budowli.

Konstrukcja ta została nazwana “rondelem” z uwagi na jej okrągły kształt, i odkryto ją w 2017 roku. Od tamtej pory trwają prace archeologów, którzy próbują zrozumieć znaczenie tej budowli. Na stronie internetowej prowadzonej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, naukowcy oznajmili, że z datowania radiowęglowego budowli wynika, iż konstrukcja została zbudowana przed 4800 r. p.n.e.

Rondel znajduje się w miejscowości Nowe Objezierze, w województwie zachodniopomorskim. Składa się z czterech dookolnych rowów z częścią centralną i trzema bramami prowadzącymi do jej wnętrza. Każdy z rowów jest większy niż poprzedni, i wydaje się, że zostały wykopane w równych odstępach czasu. Wydaje się, że wykopywano nowy mniej więcej co kilkadziesiąt lat. Każdy z nich ma od 1 do 2 metrów głębokości.

Podobne okrągłe budowle, datujące od 4850 do 4600 r. p. n. e. znajdują się na dość ograniczonym obszarze Europy, w tym w okolicy Dunaju. Uważa się, że służyły one do celów rytualnych oraz jako swego rodzaju kalendarz astronomiczny.

Lech Czerniak z Uniwersytetu Gdańskiego powiedział w wywiadzie dla PAP: “Samo w sobie jest to dosyć sensacyjne, biorąc pod uwagę fakt, iż jest to zbieżne z datowaniem obiektów położonych nad Dunajem, uważanych za najstarsze. Niemniej ważne wydaje się ustalenie, że cztery rowy otaczające centralny plac obiektu najprawdopodobniej nie funkcjonowały jednocześnie, lecz co kilkadziesiąt lat wykopywano nowy rów o coraz większej średnicy.”

“Na pierwszym planie w projekcie są pytania dotyczące społecznych aspektów funkcjonowania rondeli, m.in. o to, co skłoniło mieszkańców danego regionu do poniesienia ogromnego wysiłku związanego z budową rondela i utrzymania go w dobrym stanie, jak dotarła tu idea i wiedza niezbędna do budowy tego obiektu, a także – jak często i jak długo obiekt był wykorzystywany.”

Oprócz ustalenia wieku budowli, archeolodzy zbadali także teren i znaleźli setki kości zwierzęcych, fragmentów ceramiki, kamiennych i krzemiennych wytworów, a także kilka muszli i bryłek barwnika. Kości zostaną przeanalizowane przez ekspertów, którzy mają nadzieję, że uda im się dowiedzieć się więcej na temat społeczności, które używały tego miejsca kultu. Uważa się, że podobnie jak pozostałe okrągłe budowle, Rondel był używany jako “rytualny kalendarz”.

“Warto sobie uświadomić, że wiele tzw. przedpiśmiennych społeczności najważniejsze święta obchodziło raz na kilka, a nawet kilkanaście lat, ale za to bardzo intensywnie” – mówi Czerniak.

 

Tłumaczenie: Ola Kotlęga

Źródło: newsweek.com

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz