fbpx

„Człowiek Ptak” od 23 lat buduje kamienne wieże dla bocianów

Mehmet Salih Arslan który z wykształcenia jest architektem przez większość swojego życia pracuje jako pasterz mieszkając w tureckiej wsi Ayveri w dystrykcie Çınar w prowincji Diyarbakır, ludzie początkowo nie rozumieli w jakim celu wykonuje swoje budowle. Wszystko stało się dla nich jasne gdy przybyły w tamte rejony bociany, które chętnie zaczęły na nich zakładać swoje gniazda.

Przez mieszkańców swojej wioski określany jest mianem „dziwnej osoby”. Ze względu na jego wielką miłość do ptaków przezywają go „Kuşçu”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Człowiek Ptak”. On sam na pytanie dlaczego robi te wieże mówi: „Dla mnie to jest normalne, te zwierzęta nie mają domu. Buduję więc dla nich te wieżę.

Niektóre z jego budowli są naprawdę imponujące osiągają wysokość od 6 do nawet 7 metrów! Konstrukcje które stawia Arslan są nazywane „pomnikami sztuki”, przez swoją wystarczająco wysoką i szeroką konstrukcję pełnią jednak inną ważną rolę. Stanowią podwaliny pod budowę gniazd wielu bocianów które przybywają w trakcie polskiej „zimy” w tamte rejony.

Gdy zapytano 38-letniego Arslana, który większość czasu spędził w górach z stadem około 80 kóz i owiec, tak wyjaśnia powody powstania tego nietypowego „hobby”: „Buduję wieże dla ptaków ponieważ bociany które przybywają w te rejony mają trudności ze znalezieniem miejsca na gniazda. Wiele z nich gnieździ się na słupach elektrycznych i często giną przez porażenie prądem. Pomyślałem że zacznę budować wieże by mogły spokojnie gniazdować w okresie lęgowym.

 

 

 

Czytaj więcej na: zwiadowcahistorii.pl

Dodaj komentarz