fbpx

Lubisz czarną herbatę? To może przedłużyć ci życie

Czarna herbata jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Jeśli jest ona elementem waszych codziennych rytuałów, mamy dobrą wiadomość. Według najnowszego badania, w którym wzięło udział niemal pół miliona Brytyjczyków, codzienne picie czarnej herbaty przedłuża życie.

W badaniu przeprowadzonym przez amerykanów wzięło udział 499 tysięcy kobiet i mężczyzn z Wielkiej Brytanii w wieku od 40 do 69 lat. 85 procent badanych oświadczyło, że pije herbatę regularnie, a 89 proc. z tych osób zadeklarowało picie czarnej odmiany tego napoju. Niektóre z nich spożywały nawet 10 filiżanek dziennie.

Ryzyko śmierci niższe o 13 procent

Eksperyment trwał przez około 11 lat. W ciągu tego czasu monitorowano stan zdrowia uczestników. Naukowcy zauważyli, że w porównaniu do osób w ogóle niepijących czarnej herbaty, osoby spożywające co najmniej dwie filiżaneki dziennie tego napoju były o 9-13 procent mniej narażone na śmierć z jakiekolwiek wynikającej ze stanu zdrowia przyczyny.

Wypijanie takiej ilości herbaty w ciągu dnia wiązało się również z niższym ryzykiem zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych i udaru niedokrwiennego mózgu. Podczas badania nie zaobserwowano zmniejszenia korzyści z picia czarnej herbaty po dodaniu do niej cukru lub mleka. Na wynik nie wpłynęła również temperatura naparu i tempo metabolizowania kofeiny.

Badanie przeprowadziły amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia. Opisano je pod koniec sierpnia na łamach czasopisma “Annals of Internal Medicine”.

Autorzy pracy wskazali, że “poprzednie badania skupiały się głównie na populacjach azjatyckich, gdzie często pita jest herbata zielona”. Na ten problem zwrócił uwagę również cytowany przez “The Guardian” Fernando Rodriguez Artalejo z Uniwersytetu Autonomicznego w Madrycie.

Jak zaznaczył Artalejo, wcześniejsze badania ograniczały się do małej liczby uczestników i miały niejednoznaczne wyniki. Badanie przeprowadzone na Brytyjczykach opisał jako “znaczny postęp w tej dziedzinie”.

Jak napisali autorzy badania, dowodzi ono, że “nawet częste spożywanie czarnej herbaty może być częścią zdrowej diety”.

Źródło: The Guardian, nih.gov

2 thoughts on “Lubisz czarną herbatę? To może przedłużyć ci życie

Dodaj komentarz