fbpx

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Mężczyzn

19 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Mężczyzn (International Men’s Day). Święto zostało zapoczątkowane w 1992 roku przez Thomasa Oastera, profesora University of Missouri-Kansas, jednak na rozkwit tego wydarzenia trzeba było trochę poczekać.

Święto narodziło się w Trynidadzie i Tobago przy wsparciu Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz grup ludzi zamieszkujących różne kontynenty. W 1994 roku Ingeborg Breines, która kierowała programem ONZ „Kobiety i Kultura Pokoju”, zaproponowała obchody Dnia Mężczyzny na zasadzie równości płci. Przemawiając w imieniu Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury, stwierdziła, że: „to doskonały pomysł i dałby jakąś równowagę płci”.

Projekt spopularyzował Dr Jerome Teelucksingh, który wybrał datę 19 listopada z dwóch powodów. Był to dzień urodzin jego ojca, a także nawiązanie do reprezentacji Trynidadu i Tobago w piłce nożnej, która w 1989 roku zjednoczyła cały kraj heroicznie walcząc o zakwalifikowanie się do Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Tego dnia przegrali oni z USA 0-1, ale i tak byli bohaterami. Kilka miesięcy wcześniej Trynidad Tobago sięgnął po swój pierwszy puchar Karaibów.

Coroczne obchody z okazji Międzynarodowego Dnia Mężczyzny odbywają się pod wspólnym hasłem, np. „Dbaj o bezpieczeństwo mężczyzn i chłopców”, „Zdrowie”, „Dzieci”, „Modele pozytywnej męskości”. Dla przykładu – ten ostatni temat nawiązuje do tego, aby dać młodym chłopakom dobre pozytywne wzorce do naśladowania.

Obecnie International Men’s Day obchodzone jest w ponad 70 krajach. W Polsce jednak nie istnieje tradycja Dnia Mężczyzny. Niektóre organizacje próbują wprowadzić datę 10 marca, bowiem w tym dniu w polskim kościele katolickim obchodzone jest wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty. W naszym kraju zamiast Dnia Mężczyzn obchodzi się 30 września Dzień Chłopaka. Choć coraz częściej media zachęcają do celebrowania Dnia Mężczyzny, podkreślając znaczenie tego dnia dla niektórych panów.

Dzień Mężczyzn w niektórych krajach obchodzony jest w inne dni. Na przykład w Rumunii panowie mają swoje święto 9 marca, zaś w Norwegii – 9 września. W Rosji mężczyźni mają swój dzień 23 lutego, które przed laty było także ważnym świętem Armii Radzieckiej. W tym dniu kobiety składają życzenia partnerom i wręczają drobne upominki. Z okazji święta inicjowane są koncerty transmitowane w rosyjskiej telewizji oraz organizowane są wydarzenia artystyczne realizujące temat męskości. W Dniu Mężczyzny wszyscy panowie mają wolne od pracy.

Niektóre państwa od niedawna przyłączyły się do obchodów święta mężczyzn w dniu 19 listopada. Na przykład Węgry inicjują święto od 1999 roku, podobnie jak Włochy i Mołdawia. Corocznie w Międzynarodowym Dniu Mężczyzny przeprowadzane są dyskusje na temat współczesnego modelu męskości oraz roli mężczyzny w coraz bardziej sfeminizowanym świecie.

Źródło: kalbi.pl

Dodaj komentarz