fbpx

Kanadyjski Konwój Wolności 2022. Nie od dzisiaj wiadomo, że z kierowcami ciężarówek nie ma żartów!

Po dwóch latach pandemii, systematycznie wprowadzanych restrykcji, drastycznych zarządzeń i ograniczania praw obywatelskich mieszkańcy Kanady zmobilizowali się do zrywu, który przypomina powstanie Solidarności w Polsce 1980 roku. Nie od dzisiaj wiadomo, że z kierowcami ciężarówek nie ma żartów!

Nakaz szczepień dla zawodowych kierowców wywołał protest, który jak lawina toczy się przez cały kontynent, z zachodu na wschód. Zorganizowano protest kierowców, który zgromadził 50 tysięcy ciężarówek w Brytyjskiej Kolumbii, które utworzyły rozciągający się na setki kilometrów konwój, zmierzający przez całą Kanadę do stolicy w Ottawie. 29 stycznia odbędzie się tam protest, mający na celu zniesienie obowiązku szczepień dla wszystkich obywateli, albo ustąpienie powszechnie nieakceptowanego już premiera Justina Trudeau. Truckerzy zdecydowani są trwać w Ottawie wiele dni, aż do zwycięstwa.
Konwój rozrósł się do gigantycznych rozmiarów. Podobne kawalkady wyruszyły z różnych regionów Kanady, także ze wschodnich prowincji Nowej Szkocji, a nawet Nowej Fundlandii.

Przez całą trasę kierowcy są entuzjastycznie witani przez Kanadyjczyków, którzy ustawiają się z flagami i transparentami wzdłuż drogi na całej trasie konwoju. Przygotowywane są posiłki, kanapki i gościna dla jadących w konwoju ludzi. Wiele osób dołącza się do konwoju i towarzyszy mu na krótkich odcinkach.

Ten nieprawdopodobny wolnościowy zryw nie ma precedensu w historii Kanady. Przyjęło się uważać, że Kanadyjczycy są ugodowi i łatwo dostosowują się do wszelkich zarządzeń, narzucanych przez rząd, który zawsze cieszył się autorytetem. Okazało się, że władzy nie można nadużywać, a wolności nie reglamentować i kiedy się ją zabiera, wywołuje to falę protestów i buntu.

Niezależnie od tego, jak zakończy się protest, Konwój Wolności 2022 jest już teraz wydarzeniem historycznym i wielkim sukcesem zwykłych ludzi. Protest popierają wszyscy, którzy uważają, że prawo do wolności i swobody wyboru jest podstawowym prawem obywatelskim i gwarantuje to nawet kanadyjska Karta Praw i Wolności. Wszyscy, świadomi tego ludzie nabrali wiatru w żagle i przekonali się, że ich potrzeba wolności jest dzielona przez tysiące współobywateli, którzy gotowi są walczyć o swoje prawa i wolność.

 

 

Źródło: polskacanada.com

Tekst: Aleksander Rybczyński

One thought on “Kanadyjski Konwój Wolności 2022. Nie od dzisiaj wiadomo, że z kierowcami ciężarówek nie ma żartów!

Dodaj komentarz