fbpx

Pod Suchowolą na Podlasiu archeolodzy odkryli ślady pradawnego osadnictwa. To sensacyjne znalezisko na skalę ogólnopolską

Zarysy osady powstałej między VIII a VI wiekiem przed naszą erą odkryli archeolodzy w miejscowości Jatwieź Duża koło Suchowoli. Może być nawet starsza od osady w Biskupinie. Okrycie zaskoczyło samych naukowców.

Według badaczy osada koło Suchowoli to pierwszy obiekt na Podlasiu z epoki brązu o charakterze obronnym. W pozostałościach osady archeolodzy znaleźli m.in. fragmenty garnków czy prymitywnych narzędzi krzemiennych.

Odkrycie może być przełomem w badaniach archeologicznych. Do tej pory sądzono, że w tym okresie tereny dzisiejszego Podlasia zamieszkiwały wspólnoty pasterskie i koczownicze, nie tworzące tak potężnych, zaawansowanych technicznie konstrukcji – mówi archeolog Adam Wawrusiewicz.

Do wzniesienia tak dużej osady przy użyciu prymitywnych narzędzi, potrzebna była stabilna struktura społeczna, posiadająca silny ośrodek władzy – ktoś musiał wszystko zaplanować, nadzorować prace i doprowadzić je do finału. Mamy dowód na to, że tereny dzisiejszego Podlasia były znacznie bardziej rozwinięte cywilizacyjnie, niż to tej pory sądzono – dodaje Wawrusiewicz.

Na znalezisko natrafiono przypadkiem, przeglądając zdjęcia lotnicze. Na jednej z fotografii zauważono zarys idealnego okręgu. Okazało się, że to pozostałości wału obronnego.

Foto: Wojciech Szubzda

Dodaj komentarz