fbpx

72-letnia Włoszka wyruszyła pieszo z Wenecji do Pekinu. Zamierza przejść 22 tysiące kilometrów

Vienna Cammarota wyruszyła w pieszą wędrówkę z Wenecji do Pekinu. 72-latka planuje pokonać 22 tysiące kilometrów, przemierzając piętnaście krajów. Do podróży zainspirowali ją Johann Wolfgang Goethe i Marco Polo. Kobieta określiła swoją wyprawę jako „spacer na rzecz pokoju i zjednoczenia ludzkości”.

Plan wygląda następująco: przejść Jedwabnym Szlakiem z Wenecji do Pekinu – przebyć trasę podobną do tej, jaką w XIII wieku miał przemierzyć Marco Polo. Słynny podróżnik i kupiec spędził ponad dwie dekady, podróżując z Europy na wschodni kraniec Azji. 72-letnia Vienna Cammarota planuje dotrzeć do Pekinu w trzy lata. Wyruszyła z Wenecji we wtorek, 26 kwietnia. Według programu do stolicy Chin powinna dotrzeć w grudniu 2025 roku.

– Jestem gotowa na nowe wyzwanie – powiedziała przed rozpoczęciem podróży. Wyznała też, że odczuwa lekkie zdenerwowanie. – Na początku podróży zawsze pojawia się takie uczucie.
Na trasie Turcja, Gruzja, Iran, Kazachstan, Mongolia…

Dla Włoszki nie jest to pierwsza długa trasa. Cammarota podróżuje w ten sposób już od 30 lat. Przez trzy dekady wędrowała między innymi przez Madagaskar, Izrael, Palestynę i Tybet. Tym razem zamierza przejść przez 15 krajów. Na początek przewędruje z północnych Włoch do Słowenii. Następnie na jej trasie znajdzie się Chorwacja, Serbia, Bułgaria, Turcja, Gruzja, Iran, Turkmenistan, Azerbejdżan, Uzbekistan, Kirgistan, Kazachstan, Mongolia i Chiny – poinformowało na Facebooku włoskie stowarzyszenie Archeoklub, do którego należy podróżniczka.

– Nie zabraknie trudności, trzeba będzie choćby stawić czoła niskim temperaturom w Mongolii, ale jestem przygotowana – deklaruje Cammarota. W telefonie 72-letniej piechurki znajduje się aplikacja, dzięki której lekarz na bieżąco będzie monitorował jej stan zdrowia.

Co spakowała do plecaka

Podróżniczka zabrała ze sobą namiot, kamerę GoPro, flagi Włoch i Ukrainy oraz sztandar Wenecji z napisem „Pokój”. Cammarota określiła swoją podróż jako „spacer na rzecz pokoju i zjednoczenia ludzkości”. Liczy na gościnę u ludzi z regionów, które będzie przemierzać. I zapewnia: – Chcę mieć bezpośredni kontakt z ludźmi, móc poznawać historię krajów z pomocą tych, którzy mnie ugoszczą.

– Kocham historię, kulturę i archeologię. Wędruję, żeby oglądać oraz relacjonować, a przede wszystkim słuchać – powiedziała Cammarota przed rozpoczęciem podróży.

72-latkę inspiruje nie tylko Marco Polo, którego książka o podróżach stała się jednym z pierwszych światowych bestsellerów, ale również Johann Wolfgang Goethe. Niemiecki pisarz w swojej „Podróży włoskiej” opisał dwa lata wędrówki po Półwyspie Apenińskim.

One thought on “72-letnia Włoszka wyruszyła pieszo z Wenecji do Pekinu. Zamierza przejść 22 tysiące kilometrów

Dodaj komentarz