fbpx

Jak żyć dłużej w zdrowiu? 10 rad słynnego neurochirurga

Jak żyć dłużej w zdrowiu? Oto 10 rad znanego neurochirurga.

Wstawaj wcześnie rano

Czy też należysz do tej grupy ludzi, która nie dosypia w tygodniu, ale nadrabia podczas weekendu? To błąd. Najbardziej regenerujące godziny snu to te między 23.00 a 2.00 w nocy. Zdaniem ekspertów dobrze jest położyć się do godziny 22.00 i przespać siedem lub osiem godzin do świtu. Weekendowe odsypianie – po pierwsze nie zregeneruje nas należycie – a po drugie może zaburzyć cykl dobowy – w tym wydzielanie melatoniny. Jeśli zatem chcesz dobrze zacząć dzień, wstań nie później niż o 6.00 rano.

Dotleniaj się

Jesteśmy częścią natury, więc do życia potrzebujemy powietrza, wody i kontaktu z naturą. Już 30-min. spacer ożywi i dotleni wszystkie komórki w ciele, przyśpieszy bicie serca i sprawi, że limfa będzie sprawniej krążyć. Jeśli zaczniesz dzień spacerem z samego rana, może okazać się, że dodatkowa kawa w ciągu dnia będzie zbędna. Nawet jeśli nie chcesz lub nie możesz po przebudzeniu wyjść z domu, otwórz szeroko okna i wystaw buzię na słońce.

Ruszaj się

Dr Vlad Ciuera zwykł powtarzać, że ruch to życie. Jego zdaniem dobrze jest rozpocząć dzień od krótkiej gimnastyki, jogi lub rozciągania. To będzie sygnał dla ciała do działania. Rozciągnięte mięśnie wolniej się męczą i z łatwością wykonują polecenia od mózgu.

Zacznij dzień od prysznica

Zimny lub chłodny prysznic nie tylko poprawi krążenie, ale również (o ile będzie stosowany regularnie) podniesie ogólny poziom odporności i wytrzymałości organizmu. Nie bez powodu nasze babki powtarzały, że „chłód hartuje ciało”. Zacznij od krótkich kilkunastosekundowych pryszniców, a potem, w miarę jak twoje ciało przyzwyczai się do chłodu, wydłużaj sesje natrysków.

Zjedz śniadanie w spokoju

Zamiast jedzenia naprędce podczas odczytywania maili spróbuj każdego dnia wyznaczyć sobie przynajmniej kwadrans na porządny poranny posiłek. Bez telewizji, podcastów, radia czy czytania wiadomości. Chodzi o to, aby każdy kęs przeżuć staranie, bez pośpiechu i z całkowitą przytomnością. Poczuj smak, badaj fakturę jedzonych potraw, doświadczaj zapachów.

Zdrowie z kubka kawa lub herbata

Jedna filiżanka kawy lub herbaty wypita podczas lub po posiłku pomaga strawić pokarm i nakarmi organizm pakietem antyoksydantów. Zamiast traktować kawę lub herbatę jako „pobudzacz” zrób sobie poranny rytuał. Wypijaj z ulubionego kubka kawę lub herbatę wysokiej jakości powoli delektując się każdym łykiem.

Uśmiechaj się

Czy wiesz, że dzień rozpoczęty od uśmiechu ma większe szanse zakończyć się szczęśliwie? Uśmiechając się (nawet jeśli robisz to „na siłę”) stymulujesz w mózgu obszary, które odpowiadają za dobry humor. Innymi słowy – trenujesz „mięśnie” dobrego nastroju.

Jedz lekkie potrawy na lunch

Jeśli czujesz, że spada ci energia, zrezygnuj z sięgnięcia po energetyczny napój czy słodkie batoniki. Zamiast tego wybierz zdrowe i lekkie przekąski – owoce, warzywa i soki. W ten sposób nie obciążysz żołądka i unikniesz za kilka godzin potężnego spadku cukru, a tym samym spadku energii i nastroju.

Lekki wieczorny posiłek

Stare chińskie przysłowie głosi, by śniadanie zjeść jak król, obiadem podzielić się z przyjacielem a kolację oddać wrogowi. W tym przysłowiu tkwi pewna mądra rada – wieczorne, ciężkostrawne posiłki osłabiają trzustkę, wątrobę i układ trawienny. Jeśli zjesz duży posiłek przed snem, trudno będzie ci zasnąć, a ciało będzie pracować przez całą noc. Efekt? Rano wstaniesz zmęczony i poirytowany.

Zadbaj o sen

Ostatnia rada Dr Vlada Ciuera brzmiała – wysypiaj się – tworzyła w ten sposób swoistą klamrę z pierwszym punktem – wstawaj wcześnie rano. Kładź się przed 22.00, a przed udaniem się na spoczynek porządnie wywietrz pokój. Staraj się nie trzymać w sypialni żadnych urządzeń elektronicznych czy telefonu.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Smak Dnia

 

Dodaj komentarz