fbpx

4 sposoby na „odkwaszenie” organizmu. Proste, tanie i zawsze skuteczne!

Cierpisz na nadwagę, masz łamliwe zęby i kości, a może trudno ci zasnąć? Bardzo możliwe, że to pierwsze sygnały świadczące o zbyt dużym zakwaszeniu organizmu. Radzimy, jak pomóc sobie w kilka minut.

Zakwaszenie organizmu to stan nierównowagi w organizmie, polegający na zwiększonej produkcji kwasów w żołądku. Przyczynia się do niego nieprawidłowa dieta – spożywanie produktów wysokobiałkowych i bogatych w tłuszcze nasycone – mięso, przetworzone słodycze, konserwy, jaja i nabiał – ale również alkohol, kawa i papierosy. I o ile pojedynczy, niezdrowy posiłek nie przyniesie negatywnych konsekwencji, o tyle lata spożywania produktów o kwaśnym pH mogą spowodować poważne skutki zdrowotne takie jak: problemy z bezsennością, refluks żołądkowo-przełykowy, słabe zęby, osteoporoza czy problemy ze schudnięciem. Kwaśne środowisko wspiera również stany zapalne i rozwój chorób – łatwiej łapiemy infekcje, czujemy się słabi i przemęczeni, a nawet jesteśmy bardziej narażeni na rozwój nowotworów.

Sprawdź swoje pH

Ale w jaki sposób dowiedzieć się, czy nasz organizm ma kwaśne czy zasadowe pH? Najprostszym testem będzie wykonanie badania ogólnego moczu. Jeśli pH będzie poniżej wartości 7, oznacza to, że środowisko w naszym organizmie jest kwaśne (im niższa wartość, tym gorzej). Jeżeli wartość będzie równa lub wyższa 7 (do 14), oznacza to, że w naszym organizmie panuje środowisko alkaliczne – chorobowe komórki nie mają sposobności się rozwinąć i bez „kwaśnego paliwa” problemowo giną. Innym sposobem sprawdzenia pH będzie kupienie w aptece specjalnych papierków lakmusowych, które zanurza się w pierwszym porannym moczu. Wyniki będą najbardziej miarodajne, jeżeli test będziemy wykonywać codziennie przez co najmniej okres tygodnia.

To wspiera twój organizm

Niezależnie od tego, czy wykonałeś test, czy nie, jeżeli jesteś typowym konsumentem standardowej „zachodniej” diety, możliwe, że w twoim ciele panuje kwaśne środowisko. Jednak bez obaw! Bardzo łatwo jest zmienić ten stan rzeczy. Wystarczy każdego dnia włączyć do posiłków zestaw świeżych warzyw i owoców. Większość z nich działa alkalicznie. Do największych sprzymierzeńców zaliczyć można zielone warzywa liściaste: szpinak, rukolę, jarmuż, roszponkę, sałatę, a także warzywa korzeniowe: seler, marchew (w surowej wersji), rzodkiewkę oraz ogórek, czosnek i cebulę, a także mało słodkie owoce: jabłka, borówki, wiśnie, awokado, porzeczki, pomarańcze i cytryny. Unikaj picia kawy, mocnej, ciemnej herbaty, alkoholu, pokarmów przetworzonych, oczyszczonych i bogatych w białko zwierzęce.

Odkwaś organizm w kilka minut

Włączenie do diety świeżych, roślinnych pokarmów bogatych w błonnik na stałe pomoże zachować w organizmie równowagę kwasowo-zasadową. Jeśli jednak test wykazał, że masz niskie pH i chcesz pomóc sobie natychmiastowo, wybieraj mocno kwaśne pożywienie: cytryny, żurawinę, grejpfruty, limonki. Innymi słowy – im kwaśniejszy smak, tym lepiej. Najlepszym sposobem na odkwaszenie organizmu jest wyciśnięcie soku z połówki cytryny do szklanki wody i popijanie jej w ciągu dnia między posiłkami. Pomoże również spożywanie 100-proc. soków z grejpfruta, z limonek, berberysu, dzikiej róży czy żurawiny.

Jeszcze innym, skutecznym sposobem na zmianę pH będzie stworzenie roztworu na bazie octu jabłkowego i sody: 1/3 łyżeczki sody wymieszaj z 2 łyżeczkami octu jabłkowego. Gdy mieszanka przestanie się pienić, dolej ok. 250 ml chłodnej wody i wypij. Stosuj jedynie doraźnie.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Smak Dnia

One thought on “4 sposoby na „odkwaszenie” organizmu. Proste, tanie i zawsze skuteczne!

Dodaj komentarz