fbpx

W Polsce powstało centrum, które zajmie się produkcją energii z alg

 

Między innymi wytwarzaniem energii z alg morskich ma zająć się otwarte w zeszłym tygodniu w Lublinie Centrum Innowacyjno-Badawcze Instytutu Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk. Te glony mają już zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym, rolnictwie oraz jako pasza dla zwierząt. Algi są często nazywane surowcem przyszłości, istnieje ponad 40 000 ich gatunków.

Algi z Lublina

Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk chcą wykorzystać potencjał wodorostów do produkcji biomasy na cele energetyczne. W Stanach Zjednoczonych biopaliwo uzyskiwane z alg już jest rozważane jako paliwo przyszłości. Ze względu na ich dużą zawartość cukru, skrobi, oleju oraz kwasów tłuszczowych omega3, ich wydajność jest siedem razy większa niż np. zboża.

– Zajmujemy się hodowlą alg od pewnego czasu. Na razie na małą skalę, w małych zbiornikach. Teraz dzięki nowemu obiektowi, będziemy chcieli hodować te glony w zbiornikach na kilkudziesięciu metrach kwadratowych. Przy dobrej pogodzie będą korzystać ze światła słonecznego – zapowiedział Józef Horabik, dyrektor Instytutu.

Algi na świecie

Podobne doświadczenia prowadzą naukowcy u wybrzeży Norwegii, Szkocji i Irlandii. Dwa lata temu założono tam doświadczalne poletka na obszarze 250 metrów kwadratowych. Zastosowano jedenaście różnych metod badawczych, badających największą efektywność przy produkcji biomasy. Trochę dalej w pracach badawczych poszły australijskie firmy Macquarie Generation i Algae. Tec.

Plantacje alg mają odżywiać się dwutlenkiem węgla. Prezes Roger Stroud z Algae Tec. jest co do tej technologii wielkim optymistą i jest święcie przekonany, że biopaliwo z alg da nie tylko paliwo dla całej Australii, ale wystarczy go również dla wszystkich innych kontynentów.

To naprawdę paliwo przyszłości?

Coś jest na rzeczy w słowach prezesa, skoro jego tropem idą naukowcy z amerykańskiego uniwersytety Delawere. Potwierdzają oni, że algi rosną intensywnie zasilane mieszaniną gazów – dwutlenku węgla i tlenku azotu. Dzięki gazowemu dożywianiu algi te rosną dwukrotnie szybciej.

Pochodząca z nich biomasa zawiera bardzo dużo węglowodorów, które mogą być wykorzystywane do produkcji bioetanolu. Dodatkowo algi te są w stanie neutralizować tlenki azotu szkodliwe dla środowiska i zdrowia ludzi. Tlenek azotu stanowi dla nich źródło azotu. W przyszłości algi mogą zapewnić bezpieczeństwo energetyczne i mogą stanowić nowe, odnawialne źródło energii niekolidujące z mieszkańcami i uprawami rolniczymi.

Źródło: innpoland.pl

Dodaj komentarz