fbpx

Najlepsze małe miasteczka w Europie warte odwiedzenia

Szukasz miejsc kolejnej podróży? Masz nadzieję natknąć się na jedno z wielu uroczych miasteczek w Europie? Może szukasz równocześnie miejscowości z populacją poniżej 5 tysięcy? Jeśli odpowiedziałeś “tak” na którekolwiek z powyższych pytań, mamy dla ciebie listę, która przyda się w planowaniu kolejnych wojaży. Dowiedz się o najlepszych małych miasteczkach w Europie, które zapewnią ci autentyczne, lokalne doświadczenia.

 

  1. Cassis, Francja

 

Cassis jest jednym z tych małych europejskich miast, które wyglądają jak z obrazka. Znajdujące się wzdłuż wybrzeża Francji w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, tuż za Saint-Tropez, Cassis jest otoczone winnicami, pełne romantycznych, brukowanych uliczek i możliwości spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Znajdziesz tutaj idealne połączenie uroku francuskiej wsi, niesamowitych kalanek (naturalnych zatoczek, idealnych do kajakowania, pływania i pieszych wędrówek), francuskiej kuchni oraz lokalnego rynku.

Warto zrobić: Przejdź się brukowanymi uliczkami i kup bagietki na piknik. Następnie wynajmij kajak, żeby dostać się do kalanek. Na zakończenie dnia pospaceruj wzdłuż wybrzeża, skąd będziesz mieć widok na Chateau Cassis, znajdującego się na szczycie tej wioski portowej, zanim usiądziesz, aby podziwiać zachód słońca z kieliszkiem lokalnego wina w dłoni.

Warto zjeść: Świeże owoce morza, zwłaszcza małże, są tu bardzo popularne. Oczywiście jesteś we Francji, dlatego wino i sery będą obowiązkowe!

Dlaczego warto pojechać: Ta mała portowa miejscowość to możliwość nacieszenia się francuskim Cote d’Azur (lazurowym wybrzeżem), bez konieczności wydawania majątku w St.Tropez czy Cannes. Cassis dostarczy wrażeń miłośnikom kultury, którzy uwielbiają historyczne wioski i regionalną kuchnię, a także miłośnikom aktywności na świeżym powietrzu, którzy docenią wiele szlaków wędrownych i atrakcji wodnych.

 

  1. Spitz, Austria

To niewielka wioska niedaleko Wiednia, gdzie znajdziemy winnice i architekturę, które przeniosą nas w inny wymiar.

Możesz tutaj zbadać szlaki wędrowne między wioskami, prowadzące wzdłuż malowniczego Dunaju, lub odwiedzić wiekowe winiarnie, znane jako “Heuriger”.

Choć widoki są porównywalne z tymi na wzgórza Toskanii, tutaj będziesz mógł posmakować świeżego, wyraźnego Gruner Veltliner lub G’mischter Satz, miejscowego białego wina, za jedynie 1,60€ za kieliszek. Wycieczki z Wiednia do Spitz i do pobliskiego klasztoru w Krems to kolejne opcje zwiedzenia pięknej okolicy.

Warto zrobić: Przejdź się wzdłuż winnic i zrób zdjęcia na tle niesamowitej wioski Spitz lub rzeki Dunaj. Posmakuj wina w wielu piwnicach i znajdź swoje ulubione, utnij sobie pogawędkę z miejscowymi winiarzami na temat ich pracy.

Warto zjeść: Każda winiarnia i winnica podaje mięso na zimno i sery do win, zwykle od lokalnych producentów. Jeśli chcesz, możesz także posmakować tradycyjnego austriackiego smalcu na chlebie.

Dlaczego warto pojechać: Cały region Wachau w Austrii słynie ze swojego wina, i choć wzdłuż Dunaju znajdziemy wiele innych wiosek, Spitz to idealne połączenie widoków, malowniczego miasteczka oraz wielu winiarni.

 

  1. Český Krumlov, Czechy

 

Bajkowa miejscowość w Czechach, Český Krumlov, zachwyci cię swoimi brukowanymi uliczkami, architekturą i średniowiecznym zamkiem.

Warto zrobić: Zwiedź zamek i ogrody, zbudowane wieki temu, ukazujące różnego rodzaju style architektoniczne. Następnie wejdź na punkty widokowe, aby podziwiać zielone wzgórza otaczające miasteczko. Jeśli masz ochotę na przygodę, możesz wybrać się na pieszą wycieczkę przez okolice lub spłynąć kajakiem po Wełtawie.

Warto zjeść: Nie możesz odwiedzić Czech i nie zjeść trdelnika – kuszącego, dużego, cynamonowego ciasta na patyku. Wyobraź sobie ciasto, owinięte wokół patyka, pieczone nad otwartym ogniem, a następnie posypane cynamonem, cukrem i innymi dodatkami. Najlepiej smakuje zimą, ale latem także się sprawdzi!

Dlaczego warto pojechać: Nie znajdziesz bardziej uroczej miejscowości w centralnej Europie niż Český Krumlov! Posiada niesamowite widoki, historyczną architekturę i zamki, nocne życie, kawiarnie i opcje noclegu we właściwych proporcjach, dzięki czemu zadowoli podróżnych każdego rodzaju.

 

  1. Kotor, Czarnogóra

Otoczone dzikimi, surowymi wzgórzami i błękitem wybrzeża riasowego Czarnogóry, Kotor jest średniowiecznym miasteczkiem obronnym, pełnym krzywych bocznych uliczek i placów, w których możesz z radością się zatracić. Mury obronne otaczają granice miasta, oferując punkty widokowe, które zapewnią niezapomniane widoki na panoramę zatoki i miasta.

Warto zrobić: Wynajmij małą łódkę lub kup wycieczkę wzdłuż Zatoki Kotorskiej, żeby zobaczyć miasto ze strony wody i móc napawać się widokiem ogrodzonego miasta z daleka.

Warto zjeść: Musisz spróbować lokalnych potraw z owocami morza. Zamów półmisek owoców morza w jednej z przybrzeżnych knajpek i delektuj się kieliszkiem wina przy zachodzie słońca.

Dlaczego warto pojechać: Kotor należy do Światowego Dziedzictwa UNESCO i był centrum kulturowym od wieków. Będąc swego czasu częścią Cesarstwa Bizantyjskiego, stanowi swoisty tygiel sztuki, historii i wytworów kultury tej części Europy.

 

Źródło:   surnatura.com

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

 

Dodaj komentarz