fbpx

Holandia zwraca Etiopii skradzioną XVIII-wieczną koronę

Rząd w Holandii zwrócił rządowi w Etiopii skradzioną, ceremonialną koronę. Ta XVIII-wieczna korona, o ogromnym znaczeniu religijnym, zniknęła z kościoła w Etiopii 21 lat temu, oznajmił rząd holenderski w swoim oświadczeniu. Sirak Asfaw, Etiopczyk, który wyemigrował do Holandii pod koniec lat 70-tych, znalazł ten artefakt w swoim mieszkaniu w Rotterdam w torbie dla gości.

Zwrócił się do rządu w Holandii, żeby umożliwić oddanie korony swojej ojczyźnie.

 

Prezydent Etiopii, Abiy Ahmed, oficjalnie otrzymał ten artefakt w czwartek, i podziękował rządowi holenderskiemu za zwrócenie “cennej korony” podczas wydarzenia, na które przybyli Asfaw oraz minister Holandii ds. handlu zagranicznego i współpracy na rzecz rozwoju, Sigrid Kaag.

Kaag powiedział, że rząd z przyjemnością usprawnił “słuszny powrót” artefaktu do Etiopii.

“Jesteśmy zaszczyceni i zachwyceni, że udało nam się ułatwić ten słuszny powrót. Jest to niezwykłe osiągnięcie, przywrócić dziedzictwo do jego prawowitego miejsca” – powiedział Kaag w swoim oświadczeniu.

Inne rządy na Zachodzie zobowiązały się do zwrotu skradzionych afrykańskich przedmiotów, które zostały złupione wieki temu.

W listopadzie, Francja przekazała rządowi historyczny miecz, skradziony z Senegalu, i oznajmiła, że planuje trwale repatriować więcej artefaktów, które Afryka straciła w okresie kolonializmu.

Francja posiada przynajmniej 90 tysięcy egzemplarzy pochodzących z subsaharyjskiej Afryki, z czego 70 tysięcy znajduje się w paryskim muzeum Quai Branly, jak donosi raport z 2018 roku na temat skradzionych artefaktów z tego kontynentu.

 

Źródło:   msn.com

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Dodaj komentarz