fbpx

Wielka koniunkcja Jowisza i Saturna już niedługo. Ostatni raz można ją było podziwiać w… 1623 roku!

To nie lada gratka dla amatorów astronomii. Jowisz i Saturn zbliża się do siebie i na niebie będziemy mogli podziwiać niezwykłe zjawisko. Ostatni raz można było je podziwiać w. 1623 roku!

Wielka koniunkcja dwóch największych dwóch planet w Układzie Słonecznym będzie miała miejsce 21 grudnia – w dniu zimowego przesilenia, czyli najkrótszego dnia w roku.

Co to jest koniunkcja? Astronomowie używają tego terminu do opisania spotkania czy też zbliżenia się planet lub innych obiektów na niebie. Przy zbliżeniu się Jowisza i Saturna mówimy o wielkiej koniunkcji. To w końcu dwie największe planety!

Poprzednia koniunkcja miała miejsce 28 maja 2000 roku. Jednak nie była ona tak bliska jak ta, która jest zapowiadana na 21 grudnia. W tak bliskim układzie planety nie były od 400 lat. Koniunkcja, która nastąpi za kilka tygodni będzie wyjątkowa, bo odległość między tymi planetami będzie wynosić zaledwie jedną dziesiątą stopnia.

Zjawisko będzie można obserwować gołym okiem. Nie potrzeba do tego teleskopu czy innego specjalistycznego sprzętu. Jowisza i Saturna również będzie trudno pomylić z innymi obiektami, ponieważ w przeciwieństwie do gwiazd, świecą jednostajnym blaskiem. Będą to również jedne z najjaśniejszych obiektów na niebie.

Następna, równie bliska koniunkcja Jowisza i Saturna ma nastąpić dopiero w marcu 2080 roku. Warto więc przygotować się na tę najbliższą, która będzie miała miejsce – przypomnijmy – 21 grudnia 2020 roku.

 

Źródło: komputerswiat.pl

Dodaj komentarz