fbpx

Polska diecezja pomogła w budowie studni w kameruńskiej wiosce

Diecezja sosnowiecka sfinansowała niemal trzecią część kosztów studni głębinowej w kameruńskiej wiosce Bertoua-Kboglota, gdzie polskie siostry Pasjonistki prowadzą żłobek. Dotąd misja nie miała bezpośredniego dostępu do czystej wody.

Zbiórkę funduszy na studnię głębinową dla misji i miejscowej społeczności zainicjowała latem tego roku dyrektorka żłobka  s. Norberta Beata Banaszek. Podczas spędzanych w Polsce wakacji siostra zwróciła się w tej sprawie m.in. do biskupa Grzegorza Kaszaka, który postanowił pomóc siostrom oraz kameruńskiej ludności.

Jak poinformował w sobotę PAP ks. Paweł Rozpiątkowski z sosnowieckiej kurii, studnia jest gotowa od kilkunastu dni. Odwiert ma głębokość 80 metrów. Studnia i związana z nią infrastruktura kosztowały w sumie ponad 6,7 tys. euro. Kościół sosnowiecki sfinansował niemal jedną trzecią kosztów inwestycji.

„Od kilkunastu dni nasza misja funkcjonuje normalnie. Nie musimy już jeździć i przywozić wodę w kilkunastolitrowych baniakach. Również nasi sąsiedzi cieszą się, że mają studnię tak blisko domu” –  – napisała w liście do biskupa Kaszaka s. Norberta, dziękując za udzielone misji wsparcie.

Obecnie w prowadzonym przez siostry żłobku opiekę znajduje osiemnaścioro dzieci w wieku od trzech miesięcy do trzech lat. Siostry spodziewają się, że wkrótce dołączą kolejne, bo każdego roku liczba maluchów w żłobku dochodzi do 30. Żłobek działa od rana do późnego popołudnia.

W wielu częściach położonego w zachodniej Afryce Kamerunu dotkliwy jest brak dostępu do wody i stosownej infrastruktury. Zdarza się, że aby zdobyć zdatną do picia wodę, mieszkańcy wielu wiosek kilka razy dziennie z kilkunastolitrowymi baniakami pokonują dziesiątki kilometrów do odległych studni. Stąd każda studnia jest tam na wagę złota.

Według ekspertów, studnia często oznacza nie tylko dostęp do czystej wody, ale także możliwość samodzielnego rozwoju lokalnych społeczności. Dostęp do wody, kanalizacji, która nie zanieczyszcza wody pitnej, oraz do sanitariatów, oznacza ochronę zdrowia, dzieciom stwarza możliwość chodzenia do szkoły, kobietom daje czas na opiekę nad dziećmi i domem, rodzinom pozwala nawadniać uprawy i poić zwierzęta.

Źródło: materiały prasowe, fot. diecezja.sosnowiec.pl

Dodaj komentarz