fbpx

Linie lotnicze wprowadziły jednorazowe sztućce bez plastiku

Linie lotnicze Hi Fly zrealizowały pierwsze komercyjne połączenie „zero waste”. Samolot wystartował z Lizbony w kierunku brazylijskiego Natal, na pokładzie nie było ani jednego plastikowego przedmiotu jednorazowego użytku.

Na pokład Airbusa A340 Hi Fly relacji Lizbona – Natal wsiadło blisko 700 pasażerów. Zamiast plastikowych sztućców, kubeczków, talerzyków, pojemników czy prześcieradeł, uczestnicy lotu otrzymali do dyspozycji zamienniki z bambusa oraz innych kompostowalnych materiałów. Za produkcję ekologicznych przedmiotów odpowiada firma Vegware.

Lot z Lizbony do Natal był pierwszym z trzech próbnych rejsów „zero waste”. Operator szacuje, że w trakcie testów zużyje 350 kilogramów plastikowych odpadów mniej. Hi Fly zamierza całkowicie zrezygnować z „jednorazówek” do końca 2019 roku.

„Nie możemy dłużej ignorować negatywnego wpływu tworzyw sztucznych na ludzkie zdrowie i na środowisko. Wychodzimy na przeciw oczekiwaniom klientów i już wkrótce zrezygnujemy ze zbędnego plastiku” – powiedział kanadyjskiej telewizji CTV prezes Hi Fly Paulo Mirpuri.

Hi Fly nie jest jedyną linią lotniczą, która obiecuje zaprzestać używania plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku. Wcześniej decyzję tę zapowiedziały linie Air New Zeland, Alaska Airlines oraz Delta. Firmy te redukują liczbę jednorazowych słomek, kubków, pokrywek na kawy, talerzyków czy plastikowych toreb, jednak wciąż nie udało im się zrezygnować z nich w ogóle.

Źródło: materiały prasowe

Dodaj komentarz