fbpx

Jesteś wrażliwy na muzykę? Prawdopodobnie masz zupełnie inną strukturę mózgu niż pozostali

Czy zdarza się, że kiedy słyszysz piękną piosenkę, włosy na twoim przedramieniu stają dęba i masz dreszcze? To oznacza że masz wyjątkową strukturę mózgu.

Oto historia Matthewa Sachsa, byłego studenta Harvardu, który na podstawie własnych doświadczeń, postanowił podczas ostatniego roku na uniwersytecie przeprowadzić ciekawe badania. Mężczyzna nie mógł zapomnieć, jak wielkim przeżyciem było dla niego usłyszenie po raz pierwszy utworu Led Zeppelin “Whole Lotta Love”. Pamiętał dokładnie, że miał wtedy 16 lat, jechał autobusem numer 9 i dostał wtedy gęsiej skórki oraz miał dreszcze.

Matthew postanowił sprawdzić, czy są inni ludzie, którzy podobnie jak on reagują na muzykę. Poprosił o udział w badaniu 20 studentów. 10 z nich opisywało podobne silne rekcje na muzykę, a 10 nie miał podobnych doświadczeń. Każdy z nich miał zrobić prześwietlenie mózgu.

Okazało się, że ci, którzy doświadczaj takich reakcji na muzykę, jak np. wystąpienie gęsiej skórki, mają inną strukturę mózgu niż pozostali. Mają większą objętość włókien, które łączą ich korą słuchową z obszarami odpowiedzialnymi za emocje. To znaczy, że te dwa obszary lepiej się ze sobą komunikują. Co znów przekłada się na to, że osoby, które w ten sposób reagują na muzykę, o wiele mocniej doświadczają wszelkich uczuć.

Choć badanie przeprowadzone przez Sachsa było niewielkie i przez to nie jest do końca miarodajne, to jego obserwacje mogą być cennym punktem wyjścia do dalszych obserwacji.

Źródło: businessinsider.com.pl

Dodaj komentarz