fbpx

W giżyckim lesie zauważono białą sarnę. Taki okaz rodzi się raz na kilka lat

Na obszarze Nadleśnictwa Giżycko można się natknąć na białą sarnę. Jest to niezwykle rzadki widok, ponieważ zwierzęta albinosy z tego gatunku rodzą się raz na kilka lat, a samo ich odnalezienie jest nie lada sztuką. Jan Olchówka, członek Polskiego Związku Fotografów Przyrody, może zatem mówić o dużym szczęściu, gdyż udało się nie tylko ją zobaczyć, ale również sfotografować.

Jan Olchówka otrzymał od miejscowych leśników informację o niezwykłym okazie spacerującym po lasach Nadleśnictwa Giżycko. Fotograf postanowił spróbować szczęścia i sfotografować białą sarnę. W przeciwieństwie do danieli, białe umaszczenie u tego gatunku jest niezwykle rzadkie. Szacuje się, że w całym kraju taki osobnik rodzi się raz na kilka lat.

– Wśród ssaków albinizm stwierdza się raz na około 100 tysięcy urodzeń. U ssaków jeleniowatych żyjących w naszym kraju albinizm występuje niezmiernie rzadko i zazwyczaj spotykany jest prawie wyłącznie u danieli. – wyjaśnia Sławomir Kowalczyk z Nadleśnictwa Giżycko.

Albinizm jest bardzo rzadką cechą, występującą u wszystkich gatunków kręgowców. Spowodowany jest mutacjami w genach związanych z prawidłowym działaniem komórek barwnikowych. Objawia się charakterystycznymi nietypowymi dla danego gatunku zmianami ubarwienia skóry, włosów, piór czy też tęczówek oczu.

Przyczyn powstawania albinizmu poszukiwano już za czasów Karola Linneusza, czyli od połowy lat czterdziestych XVIII.

– Zaobserwowano wtedy, że bielactwo może być cechą dziedziczną, której przyczyn powstawania w XVIII wieku dokładnie nie rozumiano. Dziś wiadomo, że dziedziczenie albinizmu jest uwarunkowane przez jedną parę genów odpowiedzialnych za niewytwarzanie tyrozynazy, enzymu będącego katalizatorem podczas procesu powstawania melaniny, pigmentu odpowiedzialnego za ciemne ubarwienie. – tłumaczy leśniczy.

Można wyróżnić kilka rodzajów albinosów.

– Badacze rozróżniają albinosy prawdziwe nazywane też właściwymi, u których występuje zupełny brak pigmentów w komórkach oraz tęczówce oczu oraz albinosy częściowe, u których białe części ciała spowodowane brakiem melamin występują tylko w kilku wybranych partiach ciała. Trzecią odmianą albinizmu jest leukalizm zwany też albinizmem leucyjskim polegającym na częściowej utracie barwy różnych fragmentów ciała z wyjątkiem oczu. Przyczyną leukalizmu jest utrata innych pigmentów niż te pochodzące z grupy melanin. – informuje leśnictwo.

Dodaj komentarz