fbpx

Zwierzę w pracy – czy to dobry pomysł?

Od tysięcy lat zwierzęta domowe towarzyszą człowiekowi w codziennym życiu. Kiedyś przeważały względy praktyczne, takie jak zapewnienie bezpieczeństwa domownikom czy ochrona przed szkodnikami. Dziś psy i koty coraz częściej bywają traktowane jak pełnoprawni członkowie rodziny i wiele osób nie wyobraża sobie domu bez futrzastego przyjaciela.

 

Zwierzęta w domu – czego mogą nas nauczyć?

Kto raz przyjął pod swój dach psa lub kota, przeważnie już zawsze będzie chciał mieć takiego towarzysza. Zwierzęta są wierne, ufne i obdarzają swojego właściciela pełnym uwielbieniem. Rzecz jasna, każde z nich ma swój charakter, swoje upodobania, a czasami drobne dziwactwa. Ale jeśli postaramy się zrozumieć i uszanować ich obyczaje, odwdzięczą się nam bezgraniczną miłością.

Zwierzęta mogą nauczyć nas odpowiedzialności i dyscypliny. Pies zmobilizuje do regularnych spacerów i aktywności na świeżym powietrzu. Z pewnością nie przyjmie naszego tłumaczenia, że dziś nam się nie chce i spaceru nie będzie.

Kot pomoże się zrelaksować osobom, które mają problem z znalezieniem czasu na odpoczynek i są w ciągłym biegu. Czy jest coś przyjemniejszego niż czytanie książki w wygodnym fotelu z mruczącym przyjacielem na kolanach?

Posiadanie zwierzęcia wpływa dobroczynnie na wszystkich domowników i nie jest bardzo wymagające. Nie dziwi więc, że wiele osób po prostu nie wyobraża sobie mieszkania bez psa lub kota. Coraz więcej osób nie pozostaje także obojętnych na los zwierząt porzuconych i skrzywdzonych  i zamiast kupować rasowego kota czy psa, woli przygarnąć pod swój dach zwierzaka po przejściach.

Zwierzęta w pracy – czy warto?

Według statystyk blisko połowa Polaków ma w swoim domu psa lub kota. Ale coraz częściej zwierzęta pojawiają się też w naszych miejscach pracy. Osoby, które zabierają czworonożnych przyjaciół do pracy wskazują na wiele zalet, które z tego płyną.

Przede wszystkim zwierzę nie zostaje samo w domu, co szczególnie dla psów bywa często traumatyczne. Jest cały czas z nami, czuje się bezpiecznie i komfortowo.

Obecność psa lub kota w naszym biurze czy pracowni wpłynie bardzo korzystnie na atmosferę pracy. Zwierzę łagodzi obyczaje i rozładowuje napięcia między współpracownikami. To idealny towarzysz pracy dla osób nieśmiałych lub mających problem z komunikacją z innymi ludźmi. Obecność psa i kota w naturalny sposób prowokuje wiele tematów do rozmów i pozwala na lepszą integrację w grupie. W stresującej sytuacji wzięcie na kolana kota czy wyjście z psem na krótki spacer pozwoli ukoić nerwy i wrócić do równowagi.

Na co zwrócić uwagę, zabierając pupila do biura?

Jeśli decydujemy się na obecność zwierzęcia w naszym miejscu pracy, przede wszystkim musimy pamiętać o jego potrzebach i komforcie. Zwierzę musi mieć swój kącik, w którym może się w spokoju zaszyć, jeśli nie będzie miało ochoty na kontakt z ludźmi. Trzeba pamiętać także o regularnych spacerach z psem.

Warto także skonsultować taką decyzję z naszymi współpracownikami. Choć większość osób ucieszy obecność zwierzęcia, to niektórzy mogą czuć się niekomfortowo w tej sytuacji, na przykład z powodu alergii na sierść.

 

Źródło:  ewem.pl

Autorka tekstu: Edyta Wełnicka

Dodaj komentarz