fbpx

Sebastian Kawa po raz 16. został mistrzem świata

Sebastian Kawa zajął pierwsze miejsce podczas szybowcowych mistrzostw świata we Francji, w klasie 15-metrowej, a Łukasz Grabowski zajął drugie miejsce. Obaj zawodnicy, podobnie jak trzeci w klasyfikacji generalnej Australijczyk Matthew Scutter, latali na polskich szybowcach Diana 2.

W dniach od 8 do 20 sierpnia rozgrywane były w Montluçon we Francji 36. Szybowcowe Mistrzostwa Świata. Lotnisko w Montluçon znajduje się na wysokości 417 m nad poziomem morza. Ma jeden utwardzony pas startowy oznaczony 17/35 o nawierzchni asfaltowej o wymiarach 1900 na 45 metrów. Posiada również równoległy nieutwardzony trawiasty pas startowy o powierzchni 1000 na 80 metrów.

W zawodach rywalizowało 95 szybowników z 25 państw. Konkurencje były rozgrywane w klasach: Club, Standard oraz 15m. Polskę reprezentowało sześciu pilotów. W klacie 15m: Sebastian Kawa i Łukasz Grabowski. W klasie Standard: Łukasz Błaszczyk i Jacek Flis. A w klasie Club: Jakub Barszcz i Łukasz Kornacki.

Sebastian Kawa zajął pierwsze miejsce w klasie 15-metrowej, a Łukasz Grabowski drugie.

Dla Sebastian Kawy jest to już szesnasty tytuł mistrzowski w zawodach tej rangi. Łącznie zdobył 33 medale w światowych igrzyskach lotniczych, mistrzostwach świata i Europy.

W tegorocznej imprezie w Montlucon Kawa zgromadził 4470 pkt, Grabowski – 4286, a Scutter – 4220.

Mistrzostwa rozgrywano głównie na trasach nad regionami Owernii i Akwitanii. W czasie dwutygodniowych zawodów zawodnicy zmagali się z trudnymi warunkami pogodowymi.

Kto nie mógł na bieżąco śledzić zmagań pilotów 15 sierpnia, może je prześledzić poniżej.