fbpx

Symbolem brytyjskiego lotnictwa wojskowego najprawdopodobniej będzie Polak. Ma na razie 60 razy więcej głosów, niż najlepszy Brytyjczyk

W 2018 roku wojskowe siły lotnicze Wielkiej Brytanii – Royal Air Force (RAF)- będą obchodziły setną rocznicę powstania. Z tej okazji muzeum RAF w Londynie przygotowuje specjalną wystawę. Organizatorzy zdecydowali, że jej główny bohater, symbol RAF, zostanie wybrany w internetowym głosowaniu. Chociaż jeszcze trwa, jego wynik został już praktycznie rozstrzygnięty.

Kiedy tylko internauci z Polski dowiedzieli się, że na liście jest polski pilot RAF, Franciszek Kornicki, przypuścili prawdziwy szturm na stronę do głosowania. Na efekt nie trzeba było czekać. Do dzisiejszego poranka Polak miał już 236 tysięcy głosów. Drugi w kolejności, Brytyjczyk Douglas Bader, zdobył ich tylko 4100, czyli 60 razy mniej!

Franciszek Kornicki urodził się w 1916 r. w Wereszynie w woj. lubelskim. W 1940 roku trafił do Wielkiej Brytanii, gdzie dołączył do Dywizjonu 303. W 1943 r. został dowódcą Dywizjonu 308 jako najmłodszy pilot na tym stanowisku w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii działających w ramach RAF. Pracował też dla 9 Grupy Myśliwskiej RAF i wykonywał zadania dla brytyjskich sił lotniczych w Holandii i Belgii.

Po II wojnie światowej został majorem w Królewskich Siłach Powietrznych. Kornicki został odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych.

Co ciekawe, Kornicki jest jedynym pilotem z jedenastki na którą można głosować, który wciąż żyje. Pan Franciszek ma obecnie 100 lat. Mieszka w Wielkiej Brytanii, gdzie pozostał po wojnie.

Aktualne wyniki głosowania można zobaczyć TU

 

 

 

Źródło: nczas.com

Dodaj komentarz