fbpx

Badania nie kłamią! Na zdrowie psychiczne najlepsze są… drzewa!

Dobra sprawność poznawcza, lepsza pamięć robocza, a także zdrowa kondycja psychiczna. Wszystko to zasługa dorastania wśród … drzew. Nowe badania przekonują, że korzyści może być znacznie więcej.

 

Korzyści dla mózgu

Naukowcy z Londynu przeprowadzili długoterminowe obserwacje na grupie 3,5 tys. dzieci w wieku od 9 do 15 lat. Ich badanie miało na celu sprawdzenie, czy występuje jakakolwiek korelacja między sprawnością mózgu a dorastaniem w określonym miejscu. Okazało się, że te dzieci, które wychowywały się w otoczeniu zieleni – głównie drzew – wykazywały większe zdolności kognitywno-poznawcze, posiadały też lepszą pamięć krótkotrwałą, czyli roboczą. Co więcej, naukowcy zaobserwowali też, że dzieci te były pogodniejsze i cieszyły się lepszą odpornością psychiczną w okresie dojrzewania.

– Odkrycie to udowadnia, że środowisko naturalne, w którym wzrasta dziecko, jest ważnym czynnikiem wpływającym na jego rozwój poznawczy i zdrowie psychiczne w późniejszych wieku – wyjaśniają autorzy brytyjskiego badania.

Lepsza kondycja psychiczna

To nie jedyne obserwacje, które wykazały podobne korelacje między zdolnościami poznawczymi a dorastaniem w zalesionym środowisku. W dwóch niezależnych badaniach przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych i Danii zaobserwowano, że te dzieci które dorastały na terenach zielonych były odporniejsze psychicznie – zdaniem badaczy miały o wiele niższe ryzyko zachorowania na depresję i inne problemy mentalne w dorosłym życiu.  Jak to możliwe? Badacze twierdzą, że przebywanie wśród drzew i patrzenie na zieleń jest jak superfood dla mózgu – istota biała i szara zwiększają się, a ciało migdałowate zaczyna wykazywać niższą aktywność – tym samym poziom odczuwanego lęku maluje, a kontrola emocjonalna przychodzi łatwiej.

Najnowsze badania potwierdzają to, co już zostało odkryte w 2019 r. podczas analizy zdrowia psychicznego Brytyjczyków. Obserwacje były prowadzone przez sześć lat na 46 tys. Brytyjczyków powyżej 45 r.ż. – wyniki wykazały, że osoby mieszkające w okolicach zalesionych miały zdrowsze i   sprawniejsze mózgi niż osoby mieszkające na osiedlach pozbawionych drzew.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: focus.pl

 

Dodaj komentarz