fbpx

Zalewają cię silne emocje? Oto 14 skutecznych rad znanej psycholożki

Od czasu wydania podręcznika „Inteligencja emocjonalna” Daniela Golemana świadomość znaczenia emocji  w ludzkim życiu znacząco wzrosła. I choć wielu z nas świadomie pracuje z emocjami – czy to poprzez terapię, warsztaty rozwojowe, jogę czy inne ścieżki duchowe – skuteczna regulacja emocjonalna wciąż nie jest w zasięgu każdego. W takich sytuacjach pomocny będzie 14-punktowy „poradnik samopomocy”.

Brak odpowiedniej edukacji z zakresu inteligencji emocjonalnej sprawia, że rośnie kolejne pokolenie osób, które nie potrafi nazywać emocji, a tym  bardziej ich regulować. Skutki bywają opłakane – rośnie liczba osób uzależnionych, nie tylko od substancji psychoaktywnych, alkoholu czy jedzenia, ale również od kompulsywnych czynności i destrukcyjnych zachowań.

Tymczasem, jak pokazują psycholodzy, regulacja emocjonalna nie musi być trudna – wystarczy wyrobić w sobie umiejętność obserwacji samego siebie a następnie przetestować, co sprawia, że potrafimy się wyciszyć w natychmiastowy sposób.  Choć dla każdej z osób, ścieżka ta może wyglądać nieco odmiennie, jest kilka skutecznych wskazówek, które pomogą złapać dystans w sytuacji nadmiernego pobudzenia emocjonalnego lub niepokoju.

Poniżej przedstawiamy 14 wskazówek na regulację emocjonalną autorstwa psycholożki Olgi Daligi. Po więcej zapraszamy do książki wydanej nakładem wydawnictwa MUZA: „Jak rozumieć, nazywać i regulować swoje emocje”.

 1. Uchwyć emocję, której aktualnie doświadczasz.
 2. Poświęć sobie czas. Daj sobie prawo na odczuwanie tego, co aktualnie wydarza się w tobie w tej właśnie chwili. Znajdź przestrzeń dla emocji. Jeśli to ci pomoże, wyjdź z pokoju, skup się na oddechu i przeskanuj swoje ciało.
 3. Zadbaj o swój komfort. Pamiętaj, że nie musisz nikomu tłumaczyć się, dlaczego   potrzebujesz czasu dla siebie. Olga Daliga proponuje, aby wczuć się w bicie swojego serca albo objąć się ramionami i delikatnie pokołysać.
 4. Kolejnym krokiem jest przekierowanie uwagi z wnętrza na świat rzeczywisty – zauważ otoczenie, odczuj krzesło lub kanapę na której siedzisz, odczuj temperaturę lub strumień powietrza na czubku nosa. Skup się na tym, czego doświadczasz tu i teraz.
 5. Nazwij to, co czujesz. Odczuj emocję w ciele, opowiedz o niej – choćby w myślach – opisz ją. Już samo zwerbalizowanie zmniejszy odczuwane napięcie.
 6. Skoncentruj się na ciele. Zauważ, co w tobie zachodzi, ale nie poddawaj tego ocenie.
 7. Kiedy czujesz, że silne emocje rosną, powiedz w myślach wyraźne i zdecydowane STOP.
 8. Symbolicznie odsuń się od tego, co wzbudziło w tobie silne emocje – wyobraź sobie, że obmywasz się z emocji. Jeśli to możliwe możesz faktycznie zrobić sobie kąpiel lub wziąć prysznic, aby rytualnie zmyć z siebie silne emocje.
 9. Spróbuj ziewnąć – w ten sposób dotlenisz organizm. Możesz także pootwierać okna, albo wyjść na świeże powietrze.
 10. Rusz się z miejsca – emocje to ruch – zmiana pozycji, przejście ze spoczynku do działania, czy krótki spacer mogą zmienić perspektywę.
 11. Zrób coś przyjemnego, czego skutki ujrzysz od razu – upiecz ciasto lub chleb, ugotuj zupę, przesadź rośliny, posprzątaj, narysuj coś.
 12. Zadbaj o bezpieczeństwo emocjonalne. Olga Daliga radzi, aby domknąć wydarzenie doświadczania silnych emocji, przeżywając je do końca.
 13. Pamiętaj, że jeśli doświadczasz trudnych emocji, które są nie do opanowania zawsze możesz zwrócić się do kogoś po pomoc – nie tylko lekarza czy psychoterapeuty – ale również przyjaciela, partnera czy członka rodziny.
 14. Poszukaj w swoim otoczeniu grupy wsparcia – mogą to być grupy rozwojowe, ale również osoby o podobnej wrażliwości i zainteresowaniach.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: zwierciadlo.pl

 

 

Dodaj komentarz