Zalewają cię silne emocje? Oto 14 skutecznych rad znanej psycholożki
Od czasu wydania podręcznika „Inteligencja emocjonalna” Daniela Golemana świadomość znaczenia emocji w ludzkim życiu znacząco wzrosła. I choć wielu z nas świadomie pracuje z emocjami – czy to poprzez terapię, warsztaty rozwojowe, jogę czy inne ścieżki duchowe – skuteczna regulacja emocjonalna wciąż nie jest w zasięgu każdego. W takich sytuacjach pomocny będzie 14-punktowy „poradnik samopomocy”.
Brak odpowiedniej edukacji z zakresu inteligencji emocjonalnej sprawia, że rośnie kolejne pokolenie osób, które nie potrafi nazywać emocji, a tym bardziej ich regulować. Skutki bywają opłakane – rośnie liczba osób uzależnionych, nie tylko od substancji psychoaktywnych, alkoholu czy jedzenia, ale również od kompulsywnych czynności i destrukcyjnych zachowań.
Tymczasem, jak pokazują psycholodzy, regulacja emocjonalna nie musi być trudna – wystarczy wyrobić w sobie umiejętność obserwacji samego siebie a następnie przetestować, co sprawia, że potrafimy się wyciszyć w natychmiastowy sposób. Choć dla każdej z osób, ścieżka ta może wyglądać nieco odmiennie, jest kilka skutecznych wskazówek, które pomogą złapać dystans w sytuacji nadmiernego pobudzenia emocjonalnego lub niepokoju.
Poniżej przedstawiamy 14 wskazówek na regulację emocjonalną autorstwa psycholożki Olgi Daligi. Po więcej zapraszamy do książki wydanej nakładem wydawnictwa MUZA: „Jak rozumieć, nazywać i regulować swoje emocje”.
- Uchwyć emocję, której aktualnie doświadczasz.
- Poświęć sobie czas. Daj sobie prawo na odczuwanie tego, co aktualnie wydarza się w tobie w tej właśnie chwili. Znajdź przestrzeń dla emocji. Jeśli to ci pomoże, wyjdź z pokoju, skup się na oddechu i przeskanuj swoje ciało.
- Zadbaj o swój komfort. Pamiętaj, że nie musisz nikomu tłumaczyć się, dlaczego potrzebujesz czasu dla siebie. Olga Daliga proponuje, aby wczuć się w bicie swojego serca albo objąć się ramionami i delikatnie pokołysać.
- Kolejnym krokiem jest przekierowanie uwagi z wnętrza na świat rzeczywisty – zauważ otoczenie, odczuj krzesło lub kanapę na której siedzisz, odczuj temperaturę lub strumień powietrza na czubku nosa. Skup się na tym, czego doświadczasz tu i teraz.
- Nazwij to, co czujesz. Odczuj emocję w ciele, opowiedz o niej – choćby w myślach – opisz ją. Już samo zwerbalizowanie zmniejszy odczuwane napięcie.
- Skoncentruj się na ciele. Zauważ, co w tobie zachodzi, ale nie poddawaj tego ocenie.
- Kiedy czujesz, że silne emocje rosną, powiedz w myślach wyraźne i zdecydowane STOP.
- Symbolicznie odsuń się od tego, co wzbudziło w tobie silne emocje – wyobraź sobie, że obmywasz się z emocji. Jeśli to możliwe możesz faktycznie zrobić sobie kąpiel lub wziąć prysznic, aby rytualnie zmyć z siebie silne emocje.
- Spróbuj ziewnąć – w ten sposób dotlenisz organizm. Możesz także pootwierać okna, albo wyjść na świeże powietrze.
- Rusz się z miejsca – emocje to ruch – zmiana pozycji, przejście ze spoczynku do działania, czy krótki spacer mogą zmienić perspektywę.
- Zrób coś przyjemnego, czego skutki ujrzysz od razu – upiecz ciasto lub chleb, ugotuj zupę, przesadź rośliny, posprzątaj, narysuj coś.
- Zadbaj o bezpieczeństwo emocjonalne. Olga Daliga radzi, aby domknąć wydarzenie doświadczania silnych emocji, przeżywając je do końca.
- Pamiętaj, że jeśli doświadczasz trudnych emocji, które są nie do opanowania zawsze możesz zwrócić się do kogoś po pomoc – nie tylko lekarza czy psychoterapeuty – ale również przyjaciela, partnera czy członka rodziny.
- Poszukaj w swoim otoczeniu grupy wsparcia – mogą to być grupy rozwojowe, ale również osoby o podobnej wrażliwości i zainteresowaniach.
Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: zwierciadlo.pl