fbpx

25 „ławek nadziei” w Wielkiej Brytanii. Inspiracją był serial “After life”

„Nadzieja jest wszystkim” – głosi napis na filmowej ławce z serialu „After life”. Właśnie ta konkretna ławka zainspirowała brytyjską organizację Campaign Against Living Miserably i streamingowego giganta do wspólnej akcji.

 

25 ławek od Netflixa

W Wielkiej Brytanii wkrótce stanie 25 ławek symbolizujących zdrowie psychiczne. W ten sposób platforma streamingowa Netflix wraz z brytyjską organizacją działającą na rzecz zdrowia mentalnego chce zwrócić uwagę Brytyjczyków na temat, który do tej pory był zbywany milczeniem.

Depresja, żałoba i smutek wciąż są tematami tabu, które izolują osoby cierpiące od otoczenia. A przecież nie musi tak być – to naturalne ludzkie stany, które wymagają „zaopiekowania” – dostępu do fachowej wiedzy, życzliwej opieki czy zwykłego, społecznego uznania. O potrzebie edukowania ludzi w temacie straty, żałoby i depresji może świadczyć fakt olbrzymiej popularności serialu Rickiego Gervaisa na platformie Netflix – „After life”.

Życie po życiu

Główny bohater Tony – to dziennikarz, który nieudolnie wraca do siebie po śmierci ukochanej żony. Tony nie wie, jak wyrazić gniew i smutek – naturalne etapy żałoby. Dopiero rozmowy na cmentarnej ławce z przygodnie poznaną wdową, otworzą mu oczy na piękno świata i pomogą mu znów zakotwiczyć się w życiu.

„Ławki nadziei” mają zatem zachęcić do refleksji i uświadomić, że zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak dobrobyt fizyczny. Twórcy pomysłu chcą pokazać, że każda osoba zmagająca się z obniżonym nastrojem może znaleźć konkretną pomoc. „Ławki nadziei” wkrótce pojawią się w kilku największych brytyjskich miastach, w tym w Birmingham, Londynie, Liverpoolu, Cardiff czy Glasgow.

nadziei

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: onet.pl

Dodaj komentarz