fbpx

NASA opracowała najlepszą pozycję do spania – “Zero-G”

Specjaliści z NASA wypracowali optymalne ułożenie ciała dla poprawy jakości snu. Określili je mianem pozycji “Zero-G”, co oznacza brak grawitacji. Twórcy tego rozwiązania zaznaczają, że takie ułożenie nie tylko ułatwia zasypianie, ale także ma korzystny wpływ na zdrowie, redukując ryzyko dolegliwości związanych z układem krążenia i stawami.

Zdaniem naukowców, osoby, które co najmniej dwa razy w tygodniu śpią mniej niż pięć godzin na dobę, są niemal trzykrotnie bardziej narażone na zawał serca. Sen powinien być traktowany równie poważnie jak zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna.

Niemniej jednak, ciągły stres i presja obowiązków prowadzą do tego, że coraz więcej osób boryka się z problemami z zasypianiem, często budzą się w nocy, albo nie śpią wystarczająco długo. Neurolodzy szacują, że dolegliwości związane z niedoborem snu mogą dotyczyć nawet jednej na trzy osoby. W jednym z przeprowadzonych badań, obejmującym grupę 1500 osób, odkryto, że w dni robocze, 40 procent respondentów śpi mniej niż siedem godzin na dobę.

Jak ułożyć ciało do snu?

Specjaliści z NASA uważają, że optymalna pozycja do spania to leżenie na plecach, z delikatnie podniesioną głową i kolanami. Nogi powinny być rozłożone pod kątem 120 stopni, z łagodnym zgięciem w stawach biodrowych. Pozycja “zero grawitacji” została pierwotnie stworzona dla astronautów, aby ułatwić regulację ciśnienia krwi podczas intensywnych przeciążeń związanych ze startem rakiet, ale okazuje się, że jest korzystna dla wszystkich osób.

Zdaniem ekspertów, takie ułożenie ciała pomaga zminimalizować efekty grawitacji na ciało i stabilizuje ciśnienie krwi. Delikatne uniesienie głowy i kolan pomaga odciążyć biodra i dolną część pleców, co w efekcie przyczynia się do poprawy jakości snu.

Pozycja “zero grawitacji”
  • ogranicza możliwość chrapania i ułatwia proces oddychania przez delikatne podniesienie głowy
  • pomaga łatwiej zasnąć i umożliwia głęboki, regenerujący sen
  • poprawia krążenie krwi — podniesione nogi sprzyjają efektywnej pracy serca
  • korzystnie wpływa na przemianę materii
  • pomaga w redukcji obrzęków
  • łagodzi ból pleców

 

Dodaj komentarz