fbpx

Dziś w nocy pojawi się superksiężyc

W nocy z wtorku na środę będziemy świadkami jednego z najbardziej fascynujących zjawisk astronomicznych – superksiężyca. Wielkość i blask naszego naturalnego satelity mogą wydawać się większe i jaśniejsze niż zwykle. Pierwszą okazję do obserwacji Srebrnego Globu w pełnym blasku mamy już dziś, 1 sierpnia. Pełnia Księżyca w sierpniu nazywana jest tradycyjnie Księżycem Jesiotrów.

Druga pełnia tego lata nastąpi dziś wieczorem, kulminacyjny moment tego zjawiska w Polsce przypada na godzinę 20.30. W rezultacie Księżyc będzie wyglądał szczególnie spektakularnie w nocy. Wschód Księżyca nastąpi około 30 minut po zachodzie Słońca, chociaż dokładna godzina może nieco się różnić w zależności od miejsca – w Warszawie, Słońce zajdzie o 20.27.

Jak zauważa Karol Wójcicki, popularny popularyzator astronomii i autor bloga “Z głową w gwiazdach”, “Srebrny Glob będzie górował wyjątkowo nisko nad horyzontem”. W środkowej części kraju będzie to “zaledwie 15 stopni nad horyzontem”. Wójcicki dodaje, że wschody Księżyca dzień po pełni są jeszcze bardziej spektakularne. Nasz satelita jest wtedy wciąż oświetlony w 99 procentach, ale niebo godzinę po zachodzie Słońca jest już wyraźnie ciemniejsze.

Tą pełnię Księżyca uczyni naprawdę wyjątkową fakt, że Księżyc będzie znajdował się w odległości zaledwie 357 530 kilometrów od Ziemi – jego średnia odległość, wynosi około 382 900 km. Księżyc znajdzie się w perygeum, czyli najbliższym punkcie od naszej planety. Oznacza to, że jego tarcza może wyglądać na nieco większą i jaśniejszą niż zwykle. Zjawisko to jest znane jako superksiężyc lub superpełnia.

Co ciekawe, w 2023 roku zjawisko superpełni Księżyca wystąpi aż cztery razy z rzędu. Pierwsze z nich miało miejsce w lipcu, w sierpniu będziemy mieli do czynienia z nim dwa razy, a ostatni raz pojawi się ono we wrześniu. To zdecydowanie powód do radości dla wszystkich miłośników astronomii i pięknych widoków na nocnym niebie.

Dodaj komentarz