Bobry chronią miasto przed powodzią
Naukowcy z University of Exeter poinformowali, że para bobrów reintrodukowana w Poole Farm w pobliżu Plymouth w Wielkiej Brytanii, znacząco zmniejszyła ryzyko powodzi i podtopień w mieście. Badacze przyjrzeli się wpływowi, jaki miała zaledwie jedna para tych zwierząt, odkrywając, że tamy zbudowane przez bobry – oraz podobne tamy wybudowane przez ochotników i pracowników Poole Farm – zmniejszyły przepływ wody przez Bircham Valley w szczycie aż o 23%. To prawdopodobnie pierwsze badania dotyczące wpływu bobrów na środowisko miejskie.
Reintrodukcja bobrów na Poole Farm była częścią projektu Green Minds, zainicjowanego przez radę miasta Plymouth. W całym mieście stworzono więcej przestrzeni dla przyrody, aby mieszkańcy mogli cieszyć się kontaktem z naturą i korzystać z jej prozdrowotnych właściwości. Bobry zaczęły budować żeremia, tworząc rozlewiska i tereny podmokłe. Autorzy badań zauważyli, że dzięki działalności bobrów na terenach miejskich pojawiły się nowe gatunki zwierząt, takie jak wydry, żaby, zimorodki i borsuki.
Do sukcesu przyczynili się również ochotnicy, którzy zbudowali 40 tam podobnych do tych, które budują bobry, aby regulować bieg rzeki. Te rozlewiska, powstałe dzięki współpracy ludzi i bobrów, spowolniły przepływ wody i zmniejszyły ryzyko powodzi oraz podtopień. Raport z pięcioletniego monitoringu wpływu bobrów na środowisko jest dostępny online.