fbpx

Czterodniowy tydzień pracy — w tych krajach to się opłaciło

Coraz częściej dyskutuje się o wprowadzeniu czterodniowego tygodnia pracy w Polsce. Jak taki krótszy czas pracy sprawdza się w innych krajach? W wielu z nich wyniki są bardzo obiecujące.

„W pilotażowych programach 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano m.in. 40% spadek rotacji zatrudnienia, poprawę dobrostanu pracowników w 82% firm oraz roczne oszczędności pracodawców wynoszące prawie 2 mln zł. Najlepsze rezultaty odnotowano na Islandii, gdzie 86% pracowników korzysta z tego modelu lub ma taką możliwość” — wskazuje analiza firmy ClickMeeting.

Islandia od lat pracuje krócej

Islandia rozpoczęła pilotaż czterodniowego tygodnia pracy w 2015 roku. Skutki były bardzo pozytywne — wydajność nie tylko nie spadła, ale czasem wzrosła, a pracownicy byli bardziej zadowoleni i zaangażowani.

Obecnie 86% islandzkich pracowników pracuje w tym systemie lub mataki zapis w umowie.

Wielka Brytania poprawia dobrostan pracowników

W Wielkiej Brytanii testy skróconego tygodnia pracy przeprowadzono w 2022 roku. 51% firm, które wzięły udział w pilotażu, zdecydowało się na stałe wprowadzenie tego rozwiązania. Wyniki eksperymentu wykazały poprawę dobrostanu pracowników w 82% firm i zmniejszenie rotacji zatrudnienia w połowie z nich. W sektorze publicznym w południowym Cambridgeshire po zakończonym w kwietniu 2024 roku pilotażu odnotowano zmniejszenie rotacji o 39%, co przyniosło oszczędności rzędu 371,5 tys. funtów rocznie oraz wzrost wydajności pracy.

Niemcy z wyższą motywacją i lojalnością

W Niemczech testy czterodniowego tygodnia pracy rozpoczęto w lutym tego roku, obejmując 45 firm, głównie z sektora IT. Pracodawcy zauważyli wzrost motywacji i lojalności pracowników oraz spadek liczby nieobecności.

Jednak tylko 11% niemieckich firm oferuje czterodniowy tydzień pracy, a 2% rozważa taką możliwość.

Szkocja, Hiszpania i Belgia

W Szkocji wprowadzono 32-godzinny tydzień pracy bez zmniejszenia wynagrodzenia dla części urzędników służby cywilnej. W Hiszpanii firmy mogą ubiegać się o dofinansowanie na skrócenie czasu pracy.

Belgia, jako pierwszy kraj w Europie, wprowadziła prawo umożliwiające skrócenie tygodnia pracy do czterech dni bez zmniejszenia liczby godzin, co oznacza, że osoby korzystające z tego rozwiązania pracują około 9,5 godziny dziennie.

Dodaj komentarz