Delfiny uśmiechają się podobnie jak ludzie. Robią to świadomie
Naczelne, w tym ludzie, były dotychczas uważane za jedyne istoty zdolne do świadomego uśmiechania się w celu podkreślenia dobrego humoru czy zabawy. Okazuje się jednak, że butlonosy — delfiny o charakterystycznym wyglądzie głowy — również to potrafią.
Nie chodzi tu o tę charakterystyczną krzywiznę pyska butlonosa, która faktycznie może przypominać uśmiech. Te delfiny używają innego sposobu wyrażania radości i zadowolenia — specyficznego otwierania pyska, które od lat jest badane przez naukowców. Jak podaje iScience, stanowi to odpowiednik świadomego uśmiechu u ludzi.
Delfiny się uśmiechają. To ważny sposób komunikacji
Dotąd sądzono, że naczelne są wyjątkowymi istotami, które potrafią świadomie uśmiechać się w reakcji na zadowolenie, dobry nastrój czy zabawę. Teraz okazuje się, że nie są jedyne. Znane z inteligencji walenie również mają tę umiejętność.
Według opisu badań, butlonosy częściej otwierały pysk podczas wspólnej zabawy, niż gdy były same, a także częściej, gdy nadawca komunikatu był w polu widzenia odbiorcy. To sugeruje, że zwierzęta zwracają uwagę na myśli i reakcje swoich towarzyszy zabawy. Wskazuje to na duże znaczenie wyrazu pyska i jego grymasów w komunikacji między społecznie zaawansowanymi delfinami, takimi jak butlonosy.
Butlonosy potrafią się uśmiechać. To niezwykłe!
Butlonos zwyczajny to duży delfin, osiągający niemal 4 metry długości — znacznie więcej niż na przykład delfin zwyczajny. Ma wyraźny dziób, a jego żuchwa jest wysunięta dalej niż górna szczęka, co sprawia, że ciało tego ssaka przypomina kształtem butelkę.
Te delfiny są znane ze swojej komunikatywności, inteligencji i bystrości. Żyją w grupach, ale dotąd uważano, że główną rolę w ich komunikacji odgrywają dźwięki czy wyskoki z wody. Teraz okazuje się, że istotne są również grymasy, do których zdolny jest ich pysk.
Akrobacje, gonitwy, zabawa znalezionymi przedmiotami i żywiołowe udawane walki to momenty, w których butlonosy otwierały pysk i wykonywały grymas przypominający uśmiech. Zdaniem naukowców jest to wyraz radości i chęci jej okazania otoczeniu.
Udowodnili to włoscy badacze ssaków morskich z Uniwersytetu w Turynie. Badania na 22 butlonosach wykazały, że u tych zwierząt pojawia się coś w rodzaju uśmiechu, będącego świadomą manifestacją uczuć związanych z zadowoleniem, radością i zabawą.
Elisabetta Palagi z Uniwersytetu w Turynie w wywiadzie dla „Popular Science” podkreśliła, że w takich sytuacjach delfiny nigdy nie wykazywały agresywnych zachowań ani nie próbowały gryźć otwartym pyskiem. Służył on do czegoś zupełnie innego — do uśmiechania się.
Co więcej, otwieranie pyska służyło także jako zachęta do dalszej zabawy. W ten sposób butlonosy pokazywały swoim towarzyszom, że sprawia im to przyjemność i chcą kontynuować igraszki.
To istotny przełom, ponieważ dotychczas podobne grymasy nie były obserwowane u waleni ani innych zwierząt morskich. Przypisanie im takich uczuć i ich odzwierciedlenia w mimice oznacza, że spektrum zachowań waleni jest szersze, niż dotychczas zakładaliśmy.