fbpx

Lekarz skonstruował stojący wózek inwalidzki

Lekarz ze szpitala Veterans Affairs w Minneapolis opracował i skonstruował udoskonalony projekt stojącego wózka inwalidzkiego w nadziei, że pomoże on sparaliżowanym weteranom prowadzić bardziej produktywny tryb życia.

Jak donosi stacja CBS Minneapolis WCCO-TV, nie jest to pierwszy stojący wózek inwalidzki, ale ma on liczne udoskonalenia w porównaniu do wcześniejszych projektów.

Dzięki nowemu wózkowi John Christensen, który porusza się na wózku inwalidzkim od 20 lat, może bez żadnej pomocy sięgnąć po książkę stojącą na najwyższej półce.

„To sprawia, że życie staje się troszeczkę łatwiejsze” – mówi Christensen. “Nie musisz nikogo prosić, żeby zrobił coś za ciebie.”

2

Dr. Gary Goldish, dyrektor oddziału intensywnej terapii i rehabilitacji wykorzystał istniejący stojący wózek inwalidzki i konsultując się z weteranami i inżynierami naniósł na niego poprawki.

Jedną ze zmian było oddzielenie koła, którym pacjent odpycha wózek od opony, aby pozwolić użytkownikom korzystać z wózka tak, jak robi się to siedząc. “Chcemy, aby poruszanie się na tym wózku było na tyle naturale i podobne do normalnego wózka inwalidzkiego, jak to tylko możliwe” – mówi Goldish

Poza tym, wózek ma aż cztery kółka, które cały czas mają kontakt z podłożem.

“Opona ma ciągły kontakt z podłożem, jednak ciężar zostaje przeniesiony na pozostałe kółka, co sprawia, ze wózek jest stabilny i mobilny” – jak mówi Goldish

Paralyzed Veterans of America zapewnili dofinansowanie do pierwszego prototypu. Potrzeba jednak jeszcze kilku zmian, zanim wózek zostanie wprowadzony na rynek.

Nie jest to jedyny stojący wózek nad którym rozpoczęto prace. Wynalazca Dean Kamen, który ostatnio pojawił się w programie “Sunday Morning” na CBS, stworzył elektroniczny projekt  swojego wózka.

Stojący wózek inwalidzki może dać sparaliżowanym pacjentom większe możliwości, polepszyć samopoczucie i zredukować potencjalne odleżyny.

 

Źródło: cbsnews.com, tłumaczenie: Aleksandra Żukowska

Dodaj komentarz