fbpx

Jadalny dron Pouncer będzie niósł pomoc ofiarom naturalnych katastrof i konfliktów

Dron Pouncer, zaprojektowany przez byłego eksperta do spraw logistyki wojskowej, Nigela Gifforda, ma trzymetrowej długości kadłub i skrzydła. Przenosi ładunek w postaci próżniowo zapakowanego jedzenia oraz lekarstw.

Jego drewniany szkielet jest wykonany z zasobów odnawialnych, ale w ciągu 12 miesięcy firma Gifforda – Windhorse Aerospace – ma nadzieję zamienić tę strukturę na elementy, które będą nadawały się do konsumpcji.

Chcieliśmy zrobić coś co będzie podstawowym, użytecznym zestawem, możliwym do dostarczenia wszędzie tam, gdzie na skutek różnych dramatycznych wydarzeń potrzebna jest pomoc. Dron dotrze w trudno dostępne miejsca – tam, gdzie tradycyjne metody się nie sprawdzą, z uwagi na zniszczoną infrastrukturę. Dzięki temu można znaleźć rozwiązanie na wiele sytuacji, które wcześniej kosztowały ludzkie istnienia – mówi Gifford.

Dron Pouncer będzie produkowany w trzech wersjach. Mark 1 może przenieść 20kg ładunku, Mark 2 – 50kg, a Mark 3 jest zdolny dostarczyć 100kg.

Dron może być wystrzelony z katapulty, wyrzucony z balona lub samolotu, w zależności od tego, do jakiego rodzaju regionu ma dotrzeć.

Zrzucony z samolotu, dron może pokonać odległość do 35km od niego, aby zminimalizować jakiekolwiek ryzyko dla samolotu i jego załogi. Firma Windhorse Aerospace twierdzi, że dron dotrze na odległość do siedmiu metrów od celu.

Celem drona jest ominięcie wyzwań, jakie obecnie stoją przed zespołami ratunkowymi, które działają w wielu niebezpiecznych sytuacjach, dysponując jedną latającą maszyną – powiedział Gifford.

Został zaprojektowany jako dodatkowy element systemu pomocy, który może być używany łącznie z innymi środkami transportu – mówi Gifford – Inne środki transportu powietrznego w niektórych przypadkach wymagają użycia bazowego samolotu, aby przelecieć nad strefą zrzutu, podczas gdy dron może być wystrzelony jako samodzielna jednostka.

Gifford, inżynier z Somerset, wcześniej zaprojektował drona o nazwie Aquila, który może być używany do utrzymywania łączności internetowej lub komórkowej z terenami dotkniętymi katastrofą.

 

Źródło: dezeen.com

Tłumaczenie: Marzena Oniszczuk

Dodaj komentarz