fbpx

Na początku ubiegłego roku obiecał, że w 365 dni spełni 365 dobrych uczynków

Luke Cameron, ekspedient z Anglii, podjął dość nietypowe postanowienie na 2014 rok – każdego dnia miał spełnić jeden dobry uczynek. Swoje działania opisywał na blogu, który szybko zdobył tysiące czytelników. Chłopak w pełni zrealizował swój plan, a pomaganie innym – jak twierdzi – bardzo go zmieniło. Teraz ma też nową, wyjątkową pracę.

Przez cały ubiegły rok 26-letni Luke spełnił 365 dobrych uczynków, których kompletna lista znajduje się na jego blogu The Good Deed Diary (Dziennik Dobrych Uczynków). Wspieranie rodziny, znajomych oraz zupełnie obcych ludzi polegało na przykład na: wyprowadzaniu psa sąsiadów, pomocy w obowiązkach domowych, obdarowywaniu słodyczami kolegów z pracy, kupieniu kawy dla bezdomnego czy po prostu na zwykłej uprzejmości.

2

Oprócz prostych, drobnych gestów, w Dzienniku znajdują się też bardziej kosztowne działania, jak przekazywanie pieniędzy organizacjom charytatywnym czy zapłacenie za czyjeś paliwo na stacji benzynowej. W sylwestra Luke zrealizował ostatni punkt swojego planu. Przechodniom spotkanym na ulicach rodzinnego miasta Cheltenham rozdał w sumie 365 funtów.

Chłopak szacuje, że w ciągu 2014 roku wydał na pomoc innym około trzech tysięcy funtów, pomimo że jego pensja sprzedawcy zatrudnionego na część etatu była dość skromna.

3

Inspiracją dla planu dobrych uczynków była jego przyjaciółka Maura, która zmarła na raka pod koniec 2013 roku.

”To dzięki niej postanowiłem stać się lepszym człowiekiem. Maura była najwspanialszą kobietą, jaką kiedykolwiek znałem. Chociaż wychowała 11 dzieci i miała 36 wnuków, i tak zawsze znajdowała dla każdego czas i każdy mógł na nią liczyć. Kiedy znajomy potrzebował jedzenia czy pieniędzy, dzieliła się tym, co miała. Kiedy nasza sąsiadka zachorowała, modliła się za nią i odwiedzała ją.”

  • wspomina

4

Działania chłopaka zostały docenione przez fundację Utility Aid (UA), która pomaga wybranym inicjatywom non profit działającym w Wielkiej Brytanii. Luke otrzymał właśnie prestiżowe stanowisko National Philanthropy Manager i w tym roku będzie się zajmował odwiedzaniem organizacji charytatywnych oraz wspieraniem ich działalności.
”Myślę, że pomaganie innym uzdrowiło mnie” – pisze Luke. ”Kiedy pomagasz ludziom, naprawdę zupełnie inaczej zaczynasz patrzeć na życie. Jesteś wtedy jeszcze bardziej wdzięczny za to, co masz.”

 

5

Oto kilka z 365 dobrych uczynków, których listę Luke zamieścił na blogu:

  • „Przepuściłem kobietę, która stała za mną w kolejce”
  • „Wyniosłem śmieci sąsiadów”
  • „Pomogłem napotkanej kobiecie nieść ciężkie pudła”
  • „Ugotowałem obiad dla mojego ojca”
  • „Zadzwoniłem do mojej siostry i powiedziałem jej, że jest wspaniała.”
  • „Wpłaciłem pieniądze dla organizacji charytatywnej”
  • „Powiedziałem klientce, że bardzo ładnie wygląda”
  • „Pomogłem pani, której pękła na parkingu torba z zakupami”

Z ostatniego dobrego uczynku powstał nawet krótki film.

Źródło: thegooddeeddiary.com

Dodaj komentarz