fbpx

Pouczające szkolenia dla kierowców gdyńskiej komunikacji miejskiej

Kierowcy komunikacji miejskiej w Gdyni będą uczestniczyć w specjalnych szkoleniach, które mają na celu zwiększenie ich świadomości oraz empatii względem osób z niepełnosprawnościami. Program, realizowany przez ZKM (Zarząd Komunikacji Miejskiej) i Wydział Dostępności Urzędu Miasta, zakłada, że uczestnicy przejdą przez doświadczenia naśladujące trudności, z którymi na co dzień borykają się osoby poruszające się na wózkach, niewidome czy niedosłyszące.

Kierowcy będą mieli okazję spróbować przemieszczać się na wózkach inwalidzkich, używać białej laski i nosić gogle symulujące różne wady wzroku, aby lepiej zrozumieć wyzwania, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami w transporcie publicznym.

Celem szkoleń jest nie tylko zwiększenie świadomości, ale również praktyczne nauczenie kierowców, jak mogą efektywnie i z szacunkiem wspierać pasażerów ze specjalnymi potrzebami. Szkolenia zawierają elementy teoretyczne i warsztatowe, a także umożliwiają kierowcom praktyczne doświadczenie trudności, na jakie mogą napotykać osoby niepełnosprawne podczas podróży. Kierowcy będą także informowani o tym, jak skutecznie komunikować się i wspierać osoby z niepełnosprawnościami oraz jak postępować, gdy pasażer potrzebuje wsparcia psa przewodnika.

Mimo iż funkcjonuje pewna wiedza dotycząca tego, jak pomagać osobom z niepełnosprawnościami, szkolenia mają także na celu wyeliminowanie ewentualnej nieśmiałości czy niepewności kierowców w kontaktach i oferowaniu wsparcia. Pierwsza edycja szkoleń obejmie pewną liczbę kierowców, ale plan jest taki, aby stały się one regularną praktyką, włączając jak najwięcej pracowników.

One thought on “Pouczające szkolenia dla kierowców gdyńskiej komunikacji miejskiej

  • 8 października 2023 at 09:16
    Permalink

    Kierowca nie jest od tego żeby wczuwać się w role „ułomnych” pasażerów, od życzliwości i udzielania koniecznej pomocy są inni pasażerowie. Co by było gdyby masznista pociągu musiał się martwić o to czy ktoś zdąży wsiaść i ma jak to zrobić.. ? żaden pociąg nie przyjechałby punktualnie. To samo tyczy się autobusów i tramwajów. Podsumowując – lewackie brednie.

    Reply

Dodaj komentarz