fbpx

Fantastyczny barter! Korzystają i studenci i osoby w podeszłym wieku

Na życie studenta, jak również osoby w podeszłym wieku, znaczny wpływ ma sytuacja rodzinna i ekonomiczna. Wiele starszych osób spędza swoje ostatnie lata w samotności i smutku. Studenci z kolei często mają problem z usamodzielnieniem się – znalezieniem pracy i opłaceniem wydatków związanych ze swoim zakwaterowaniem.
Okazuje się, że te dwa nienastępujące po sobie pokolenia mogą nawzajem rozwiązać problemy, z jakimi się borykają. Tak przynajmniej wynika z programu wprowadzonego przez niektóre placówki opiekuńcze dla osób starszych.
Edukacja jest rzekomo darmowa. Niemniej jednak nie każdego stać na tę darmową edukację, zwłaszcza jeśli chce studiować z dala od domu rodzinnego. Wydatki związane z zakwaterowaniem i utrzymaniem studenta często przekraczają możliwości budżetowe rodziny. Dlatego coraz częściej szuka się korzystnych rozwiązań.
W Holandii, Francji i USA zaproszono młodzież do domów spokojnej starości. Mogą tam zamieszkać na jakiś czas, w zamian spędzając czas z podopiecznymi tych placówek. Nic tak nie cieszy osób w podeszłym wieku jak młodość – nawet jeśli nie jest ich własna!

residencia-
W Cleveland rok temu pięcioro studentów zamieszkało ze 120 osobami „w trzecim wieku”. Szybko okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. Atmosfera zrobiła się wprost fantastyczna. Młodzież wprowadziła do placówki dużo radości i ożywienia. Staruszkowie są w siódmym niebie. Studenci z kolei cieszą się tą niecodzienną formą stypendium i troską okazywaną im przez pensjonariuszy.
Wszystko zaczęło się w 2010 roku, gdy niektórzy zdolni studenci chcieli przerwać edukację, gdyż była ona zbyt dużym obciążeniem dla rodzinnego budżetu. Rozważano wtedy różne opcje pomocy i postawiono na taki niecodzienny barter, który okazał się sukcesem.
Młodzież spędza ze starszymi czas rozmaicie. Np. w Cleveland w USA studenci mają uzdolnienia muzyczne i co pewien czas koncertują dla seniorów. W holenderskim Devente spędzają z seniorami 30 godzin tygodniowo na spacerach, grach, rozmowach przy kawie.

jovenes-y-ancianos-1
Oprócz wymiernych korzyści ta sytuacja niesie ze sobą jeszcze coś: mnóstwo radości i szczęśliwości po obu stronach, a tego nie sposób wycenić.
A może tak w Polsce?

Źródło: lavozdelmuro.net

Opracował: vikqn

Dodaj komentarz