fbpx

14-latek odznaczony medalem Młodego Bohatera, uratował 29-letniego mężczyznę

Medal Młodego Bohatera 14-letniemu Mateuszowi Królowi, uczniowi Szkoły Podstawowej nr 19 w Rzeszowie, wręczył dzisiaj w Przemyślu minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. 14-latek uratował 29-letniego mężczyznę.

31 stycznia tego roku w Rzeszowie 29-latek, próbując ratować psa, wszedł na lód, który się pod nim załamał; mężczyzna wpadł do Wisłoka. Jego wołanie o pomoc usłyszał Mateusz Król przebywający wówczas w pobliżu miejsca wypadku. – Wziąłem wędkę od znajdującego się niedaleko wędkarza, wszedłem na lód i podałem wzywającemu pomocy. Za pomocą wędki pomogłem mężczyźnie wyjść na brzeg – powiedział Mateusz Król.

Pytany, o swoją reakcję, młody bohater zauważył, że „tak zachowałby się każdy”. – Trzeba innym pomagać – dodał.

Odznaczając Mateusza, minister Błaszczak podkreślił, że zaprezentował on „postawę godną pochwały, najwyższej pochwały”. – Kiedy zobaczył, że dzieje się komuś krzywda, pomógł; nie przeszedł obok, tylko pomógł. Uratował życie drugiego człowieka – mówił minister.

Błaszczak podziękował i pogratulował rodzicom wychowania syna. – Chciałem podziękować także szkole. To jest efekt wychowania w domu, ale też w środowisku, w którym młodzi ludzie wychowują się na co dzień – zaznaczył.

Mateuszowi w odbiorze nagrody towarzyszyli m.in. matka, nauczyciele oraz koledzy z jego klasy. Akcja Młodzi Bohaterowie jest inicjatywą szefa MSWiA. Od ponad roku medal Młodego Bohatera jest wręczany dzieciom, które ocaliły komuś życie lub miały swój udział w takim ocaleniu.

Źródło: materiały prasowe

Dodaj komentarz