fbpx

Średniowieczna modlitwa wraca do łask. Naukowcy zbadali jej skuteczność

W szpitalach we francuskojęzycznej Szwajcarii wciąż wyraża się słynną modlitwę o nazwie „Sekret” – od dawna formula ta uważana jest za niezbędną część powrotu do zdrowia. Choć nie zabezpiecza pacjentów pooperacyjnych od krwawienia, lekarze wierzą, że stosowanie jej, tak czy inaczej, przynosi korzyści.

 

Średniowieczna modlitwa ochroni życie?

„Sekret” to średniowieczna modlitwa, której stosowanie miało uchronić pacjentów przed pooperacyjnym krwawieniem. Formuła ma wielowiekową tradycję; jeszcze do niedawna sami lekarze namawiali do jej praktykowania w szpitalach. Organizacja UNESCO uznała ją nawet za artefakt „dziedzictwa niematerialnego” . I choć w średniowiecznych pismach, mnisi zapewniali, że stosowanie „Sekretu” uchroni przed nadmiernym krwawieniem, ostatecznie nigdy nie przeprowadzono na ten temat żadnych miarodajnych badań. Do teraz.

Dane na temat modlitwy

Szwajcarscy naukowcy postanowili sprawdzić, czy używanie modlitwy faktycznie przyniesie pacjentom jakieś korzyści. W eksperymencie wzięło udział dwustu pacjentów oddziału kardiologicznego, których podzielono na dwie mniejsze grupy. Wszystkie osoby były po inwazyjnych zabiegach angioplastyki wieńcowej. Pierwsza grupa uczestników została poddana standardowym metodom medycznym w celu zapobiegnięcia krwawienia. Uczestnicy z drugiej grupy przyswoili wersy „Sekretu”, a następnie wysłuchali instrukcji, w jaki sposób kiedy praktykować modlitwę. Oczywiście, z uwagi na duże ryzyko pooperacyjnych powikłań uczestnicy ci również zostali objęci fachową opieką przez lekarzy.

Wnioski

Po kilku dniach badacze zebrali dane od uczestników dwóch grup i porównali je ze sobą. W pierwszej grupie objętych „tylko” fachową opieką, 72 proc. pacjentów nie doświadczyło pooperacyjnego krwawienia. W drugiej grupie, która oprócz standardowych środków medycznych stosowała również modlitwę, krwawienia uniknęło 73 proc. osób. Wnioski nasuwają się same – stosowanie modlitwy nie przyniosło żadnych medycznych korzyści, prócz jednego. Niepokój uczestników zmalał.

Większość uczestników uważała, że „Sekret” będzie korzystny, ale nie miało to wpływu na krwawienie – wyjaśnili autorzy badania, dodając, że wiara w siłę modlitwy podziałała jednak uspokajająco.

Badacze dodali, że pomimo nowych danych, modlitwa wciąż jest praktykowana w wielu szwajcarskich szpitalach, do czego zachęcają tez niektórzy lekarze. Najprawdopodobniej wynika to z faktu, że pomaga ona organizmowi w szybkim powrocie do zdrowia.

Jest to pozostałość praktyk medycznych średniowiecza, kiedy medycyna została zredukowana do najprostszej postaci i była praktykowana przez mnichów praktykujących lub czarowników – podsumowali badacze.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródło: F7

3 thoughts on “Średniowieczna modlitwa wraca do łask. Naukowcy zbadali jej skuteczność

 • 20 lutego 2023 at 13:40
  Permalink

  gdzie można przeczytać tekst tej modlitwy?

  Reply
 • 23 marca 2023 at 10:05
  Permalink

  A to trza się modlić w oryginale czy można w wersji tłumaczonej? 😀

  Reply

Dodaj komentarz