Dłuższe życie wolne od chorób? Wystarczy jedynie zwiększyć porcję
Czy wiesz, że ludzki mózg składa się w 75 proc. z wody? Kiedy jesteś odwodniony ten ważny organ ulega „skurczeniu”. Skutki mogą być opłakane – obniżony poziom koncentracji, większa tendencja do rozproszenia, ospałość i obniżony nastrój. Niestety, konsekwencji jest znacznie więcej.
Przeprowadź eksperyment
Po czym poznać, czy organizm jest nawodniony w optymalny sposób? Zdaniem badacza, dr Michaela Gregera można sprawdzić to w bardzo prosty sposób. Wystarczy wypić trzy szklanki wody, a następnie sprawdzić, jaką ilość płynu wydalimy z moczem po godzinie.
„Jeśli po wypiciu wody bardzo szybko wydalisz podobną ilość moczu, będzie to sygnał od organizmu , że jest napełniony po brzegi . Jeśli natomiast wypijesz jej dużo i prawie wszystko pozostanie w środku, to znaczy, że bak masz prawie pusty” – napisał żartobliwie w bestsellerze „Jak nie umrzeć przedwcześnie”.
Choć pomysł wydaje się zbyt prosty, aby mógł pełnić funkcję miernika badawczego, okazuje się, że naukowcy naprawdę z niego korzystają. Ów miernik stopnia odwodnienia został opisany w magazynie „Nutrition metablism” z 2014 r. i wciąż jest skutecznym narzędziem oceny nawodnienia. Piszemy o tym nie bez przyczyny. Najnowsze badania opublikowane w „eBioMedicine” przekonują, że właściwe nawodnienie ma kluczowe znaczenie do zachowania zdrowia i wydłużenia życia. Jak to możliwe?
Ryzyko przedwczesnej śmierci
Naukowcy wzięli pod lupę dane zebrane od 11 255 dorosłych uczestników w okresie 30 lat. Celem było znalezienie zależności pomiędzy poziomem sodu we krwi, a różnymi wskaźnikami zdrowia – w tym kurczowym ciśnieniem krwi, poziomem cholesterolu i glukozy.. Badacze zebrali dane na temat pacjentów podczas pięciu wizyt – dwie pierwsze odbyły się, gdy pacjenci byli po 50 r. ż., a trzy ostatnie, gdy byli między 70 a 90 r. ż.
Wzrost wody a podaż płynów
Okazało się, że wraz ze wzrostem poziomu sodu (który rośnie przy zbyt niskiej podaży płynów), stan zdrowia uczestników badania ulegał pogorszeniu. Osoby z najwyższym poziomem sodu były najbardziej zagrożone wystąpieniem chorób przewlekłych, m.in. zespołem metabolicznym, chorobami układu sercowo-naczyniowego czy przewlekłym stanem zapalnym w organizmie.
Co więcej – jak podali badacze – organizmy pacjentów z wysokim poziomem sodu wykazywały większe oznaki zaawansowanego starzenia biologicznego niż osoby z poziomem sodu w surowicy mieszczącym się w średnich wartościach.
–Zmniejszona zawartość wody w organizmie jest najczęstszym czynnikiem zwiększającym stężenie sodu w surowicy, dlatego wyniki sugerują, że utrzymywanie dobrego nawodnienia może spowolnić proces starzenia i zapobiegać lub opóźniać choroby przewlekłe – wyjaśniła autorka publikacji Natalia Dmitrieva i badaczka z Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej Układu Krążenia w Narodowym Instytucie Serca, Płuc i Krwi (NHLBI) w NIH.
Picie wody wydłuża życie?
Badacze wysunęli wniosek, że wysoki poziom sodu w surowicy zwiększa ryzyko rozwoju zespołu metabolicznego, w tym chorób układu sercowo – naczyniowego – zależność ta wzrasta o 64 proc. Niedostateczna podaż płynów, która powoduje wzrost poziomu sodu w surowicy może być zatem czynnikiem przedwczesnej śmierci. Badacze ocenili te ryzyko na 20 proc. wyższe w porównaniu z osobami, których poziom surowicy nie przekraczał norm.
–Wyniki sugerują, że odpowiednie nawodnienie może spowolnić starzenie i przedłużyć życie wolne od chorób – podsumowała Natalia Dmitrieva.
Polecamy bestsellerową książkę o wodzie – Nie jesteś chory, jesteś spragniony
Zobacz też:
Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródła: F7dobry
Dr Michael Greger, Gene Stone: „Jak nie umrzeć przedwcześnie. Co jeść, aby dłużej cieszyć się zdrowiem”, wyd. Czarna Owca, Warszawa 2018, w przekładzie Pawła Lubońskiego
Fajna strona, idea piękna dostarczać dobre i inspirujące wiadomości, jednak trochę tutaj tzw. pseudonauki niestety, jak choćby w temacie polecanego “bestsellera” o wodzie, napisanego przez Fereydoona Batmanghelidj. Pomimo wykształcenia medycznego był po prostu szarlatanem.