fbpx

Smocze drzewa, które płaczą krwią. Ta wyspa to wyzwanie dla turysty…

Czy słyszeliście kiedykolwiek o istnieniu Sokotry? Ta jemeńska wyspa położona na Oceanie Indyjskim to zakątek dla wszystkich, którzy pragną przeżyć przygodę w stylu Robinsona Cruzoe.

Rajska wyspa u wybrzeży Somalii

Jest tam bardzo gorąco, pogoda jest nieprzewidywalna i nie ma prądu. Podróżnicy, którzy przybywają na wyspę mogą nocować jedynie w namiocie, który zawsze należy zamykać ze względu na skorpiony i wszystkożerne kozy. Na Sokotrę można dotrzeć samolotem, który lata tylko raz w tygodniu. Nic dziwnego, że miejsce to zwykle bywa omijane przez standardowego turystę.
Sokotra na tym nie traci – wręcz przeciwnie. Brak rozwiniętej infrastruktury turystycznej sprawia, że miejsce wciąż jest dzikie i tętni życiem.

Smocze drzewa

Barwną wyspę pokrywają olbrzymie piaszczyste wydmy, a centralnym punktem są niezwykłe drzewa, których żywica przypomina… krew.

Smocze drzewa, czyli Dracaena cinnabari wyglądem przypominają ogromny grzyb lub parasol. Po ścięciu kory, z pnia zaczyna sączyć się czerwony sok, który jeszcze do niedawna mieszkańcy wykorzystywali do celów medycznych.

-To, co najbardziej mnie zafascynowało na wyspie, to małe drzewka i ogromne białe kilometrowe wydmy. Od maja do października na Sokotrze wieją huraganowe wiatry, zrzucając te góry piasku z pustyń Afryki. Wyjątkowe miejsce. I oczywiście smocze drzewa z czerwoną krwią zamiast soku – opisała Sokotrę jedna z fotografek, która udostępniła w mediach społecznościowych zdjęcia z jemeńskiej wyspy.

Zdaniem tamtejszych uzdrowicieli, czerwona żywica ze smoczego drzewa była w stanie powstrzymać krwawienie. Jej działanie było tak silne, że zastosowanie „krwi” powstrzymywało menstruację nawet u miesiączkującej kobiety.

smocze

Wyzwanie dla turystów

Sokotra jest jedną z najbardziej odizolowanych wysp na świecie i od kilku lat znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Za sprawą niezwyklej flory i ukształtowaniu terenu każdego roku przyciąga śmiałków, którym nie jest straszny upał i nagłe załamywanie się pogody. Silne huragany i deszcze to efekt zmieniającego się klimatu – zdaniem ekspertów zjawisko to będzie z każdym rokiem się pogłębiać.

 

smocze

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródło: Sokotra – wyspa, która wygląda jak nie z tego świata | F7dobry

Dodaj komentarz