fbpx

W tych krajach średnia długość życia zaskakuje. Wszystkich mieszkańców łączy pewien nawyk

Średnia długość życia na świecie wynosi obecnie 71,4 lat. Jednak w niektórych miejscach jest znacznie dłuższa. Badacze, którzy obserwują to zjawisko nazywają ów miejsca „niebieskimi strefami”. Po latach dociekań naukowcy porównali ze sobą styl życia mieszkaców, aby znaleźć podobieństa. Okazało się,że to nie geny odpowiadają za długowieczność, ale dużo codziennego ruchu.

Mieszkańcy dojeżdzali do sklepów i pracy rowerami, odbywali codzienne spacery i uprawiali ogródki. Wiele czynności wykonywali sami bez pomocy zautomatyzowanych urządzeń. Wynik badań nasuwa się sam – rutynowa, naturalna aktywność fizyczna jest jednym z najskuteczniejszych sposób na długowieczność.

Do „niebieskich stref” należą obecnie: Sardynia, Okinawa, Nicoya w Kostaryce, Loma Linda w Kalifornii oraz grecka Ikaria, a więc miejsca rozrzucone po całym świecie. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy obawiali się chorób cywilizacyjnych z uwagi na geny lub historię chorób w rodzinie. Według badań American Cancer Society, sześć godzin spaceru tygodniowo obniża ryzyko chorób układu krążenia i oddechowego. Chodzenie świetnie działa też na umysł i psychikę. Naukowcy ze szwedzkiego instytutu Karolinska Institute, mówią nawet o redukcji ryzyka demencji o 40%.

A co jeśli długie spacery nie są twoją ulubioną czynnością? Tu naukowcy również przychodzą z pomocą i rekomendują krótkie choćby 5-minutowe przechadzki w ciągu godziny. Chodzi o to, by jak najczęściej wstać z krzesła, stanąć przy biurku, przejść kilka kroków. Nie zapominajmy również o nieprzetworzonej diecie roślinnej bez tłuszczy trans oraz odpowiedniej ilości snu. Pamiętając o tych trzech ważnych czynnikach możmy znacząco przedłużyć sobie życie i wpłynąć na ogólną średnią światową.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:    miasto2077.pl

Dodaj komentarz