fbpx

Polska skialpinistka Anna Tybor pierwszą kobietą, która zjechała na nartach z Broad Peak

Anna Tybor, polska skialpinistka, 19 lipca 2023 r. osiągnęła szczyt Broad Peak (8051 m n.p.m.), a następnie zjechała z niego na nartach, czyniąc to jako pierwsza kobieta na świecie. To osiągnięcie dodaje kolejną stronę do historii skialpinizmu, który ciągle ewoluuje dzięki nieustającym wysiłkom i determinacji pionierów takich jak Tybor.

“Halo Halo! Melduję wykonanie zadania, udało się! 19 lipca ok. godziny 17 (UTC +3) stanęłam na szczycie Broad Peak (8051 m). Do base campu dotarłam 20 lipca chwilę po godz. 14. W akcji towarzyszył mi Tom Lafaille” – napisała Tybor na swoim profilu społecznościowym. “Pozwólcie, że nieco wypocznę i jutro będziemy szukać zasięgu, aby dostarczyć Wam nowych materiałów. Dziękuje za Wasze wsparcie, było wyczuwalne na granicy Pakistanu i Chin!” – dodała.

Broad Peak, ośmiotysięcznik na granicy Chin i Pakistanu, to wyzwanie, z którym niewielu skialpinistów zdecydowało się zmierzyć. Ale to nie pierwszy raz, gdy Tybor udowodniła swoją odwagę i zdolności – w październiku 2021 roku zjechała z innego ośmiotysięcznika, Manaslu (8156 m n.p.m.).

Za wyjątkowymi osiągnięciami Tybor idzie nie tylko jej umiejętność pokonywania wyzwań związanych z wspinaczką na wielką wysokość, ale także pasja do skialpinizmu, dyscypliny łączącej wspinaczkę górską i narciarstwo.

Nie tylko Tybor cieszyła się sukcesem w ostatnich dniach. Polski skialpinista Andrzej Bargiel również zdobył i zjechał na nartach z ośmiotysięcznika, Gaszerbrum II, w paśmie Karakorum w Pakistanie. Wyprawa Bargiela rozpoczęła się 30 czerwca, z celem zdobycia dwóch ośmiotysięczników – Gaszerbrum I i Gaszerbrum II oraz zjazdu z obydwu szczytów na nartach bez użycia dodatkowego tlenu z butli.

“Jesteśmy wszyscy już w base camp. Musimy trochę odespać. Dzięki za Wasze wsparcie!” – przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych Bargiel.

Osiągnięcia Tybor i Bargiela to niewątpliwie ważne momenty dla polskiego skialpinizmu, pokazując, że Polska ma swoje miejsce na scenie międzynarodowej tej ekstremalnej dyscypliny.

Dodaj komentarz