fbpx

Polski fotograf zdobył pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie astrofotografii AstroCamera

Zdjęcia autorstwa Ireneusza Nowaka (Polska), Lionela Majzika (Węgry) i Tomasa Slovinsky’ego (Słowacja) zdobyły pierwsze miejsca w trzech kategoriach konkursu astrofotografii AstroCamera, organizowanego przez gdańskie Hevelianum. Konkurs, który odbył się już po raz jedenasty, cieszył się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy 361 zdjęć nadesłanych z całego świata.

W kategorii “Obiekty Głębokiego Nieba”, pierwsze miejsce zdobył Polak – Ireneusz Nowak. Drugie miejsce przypadło Rolfowi Wahl Olsenowi z Nowej Zelandii, a trzecie miejsce zostało przyznane aż trzem fotografom: Nicolasowi Rollandowi (Francja), Péterowi Feltóti (Węgry) i Soumyadeepowi Mukherjee (Indie).

Zwycięzcą w kategorii “Obiekty Układu Słonecznego” został Lionel Majzik z Węgier. Drugie miejsce zdobył Łukasz Sujka z Polski, a trzecie Flávio Fortunato z Brazylii.

W kategorii “Astrokrajobrazy” pierwsze miejsce wywalczył Tomas Slovinsky ze Słowacji. Wioleta Gorecka z Islandii i Marcin Rosadziński z Polski zdobyli odpowiednio drugie i trzecie miejsce.

Konkurs AstroCamera jest organizowany tradycyjnie w dniu urodzin słynnego gdańskiego astronoma Jana Heweliusza, który urodził się 28 stycznia 1611 r. Wyniki konkursu są ogłaszane pięć miesięcy później, 28 czerwca.

Astrofotografia jest jedną z najbardziej wymagających dziedzin fotografii, wymagającą nie tylko umiejętności fotograficznych, ale także znajomości astronomii. “Poziom przesłanych zgłoszeń był niezwykle wysoki, zachwyciło nas wiele zdjęć, o niektóre długo się spieraliśmy. Spośród 361 zdjęć przesłanych przez 116 autorów z 22 krajów na całym świecie udało nam się wybrać najpiękniejsze zdjęcia tegorocznej edycji” – powiedziała Magdalena Maszewska, astronom Hevelianum, koordynatorka konkursu AstroCamera i przewodnicząca jury.

Konkurs AstroCamera jest skierowany do miłośników astronomii i fotografowania z całego świata. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace z dotychczasowych edycji konkursu można obejrzeć na stronie www.astrocamera.pl.

Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay

Dodaj komentarz