fbpx

Dlaczego warto wcześnie wstawać i jak się tego nauczyć?

Na pewno słyszeliście o tym, że ludzi można podzielić na „ranne ptaszki” oraz „nocne sowy”. Osoby przyzwyczajone do chodzenia spać późno będą miały problem z przestawieniem się na ranne wstawanie. Warto jednak spróbować, ponieważ istnieje wiele korzyści z rozpoczynania dnia wcześnie.
Zalety porannego wstawania oraz jak się tego nauczyć

Kojąca cisza

Wstawanie rano, zanim wstaną inni, ma dużą zaletę — można się wyciszyć przed rozpoczęciem dnia. Po ulicach jeździ mniej aut, za ścianą nie słychać sąsiadów, a operatorzy kosiarek jeszcze nie rozpoczęli swojej pracy.

Dla wielu osób to często jedyna chwila, gdy mogą spokojnie wypić kawę, przemyśleć plany, przeczytać książkę czy pomedytować.

Zjesz śniadanie bez pośpiechu

Śniadanie to jeden z najważniejszych posiłków w ciągu dnia. Bez niego organizm nie będzie dobrze funkcjonował z powodu braku energii. Pomijając poranny posiłek, prawdopodobnie zjesz za duży lunch, który w dodatku będzie niezdrowy. Jeśli wstaniesz wcześnie, możliwe, że wyrobisz sobie zdrowy nawyk jedzenia śniadania w domu i bez pośpiechu. Twój organizm odwdzięczy ci się za to lepszą produktywnością i wydajnością w ciągu dnia.

Poranny trening

Poranny trening bardzo korzystnie wpływa na ciało i umysł. Jeśli lubisz ćwiczyć po pracy, nie musisz zmieniać swoich nawyków, ale ćwicząc rano, masz pewność, że nie zrezygnujesz z aktywności fizycznej, jeśli po południu wypadnie ci niezaplanowane spotkanie lub zwyczajnie nie będziesz mieć siły.

Zwiększy się twoja produktywność

Poranki to najbardziej produktywna część dnia. Możesz sprawdzić pocztę, odpisać na zaległe e-maile lub popracować nad nowymi projektami, na które nie miałbyś czasu lub siły wieczorem. Wykonując te czynności wcześniej, zyskujesz czas np. dla rodziny i bliskich.

Dojedziesz do pracy bez korków

Nikt nie lubi stać w korkach w godzinach szczytu. Gdy wyjedziesz do pracy wcześniej, unikniesz porannego stresu i zaoszczędzisz na paliwie. Latem, zamiast samochodu możesz wybrać też rower, dzięki czemu wykorzystasz czas dojazdu na poranny trening.

Nie staraj się dokonywać drastycznych zmian

Aby zacząć wstawać wcześniej, wprowadzaj zmiany powoli, budząc się zaledwie 15-30 minut wcześniej niż zwykle. Przyzwyczajaj się do tego przez kilka dni, a następnie znów przestaw budzik o kolejne 15 minut. Taka metoda pomoże ci stopniowo przestawić się na poranne wstawanie.

Połóż się spać wcześniej

Jeśli do późna oglądasz telewizję lub przeglądasz internet, spróbuj to zmienić. Zacznij kłaść się do łóżka o tej samej porze, nawet jeśli uważasz, że nie zaśniesz od razu. Jeśli będziesz naprawdę zmęczony, sen przyjdzie szybciej, niż myślisz.

Wyznacz sobie nagrodę za wczesne wstawanie

Postaraj się skojarzyć poranne wstawanie z czymś przyjemnym. Może to być filiżanka dobrej kawy lub smaczne śniadanie i lektura ulubionej książki. Wielu ludzi poranki przeznacza również na medytację. Niezależnie od tego, co wybierzesz, włącz przyjemność do swojej porannej rutyny.

Połóż budzik z dala od łóżka

Jeśli masz budzik pod ręką, gdy zadzwoni, prawdopodobnie włączysz przycisk drzemki. Jeśli jednak będzie znajdował się on daleko od łóżka, będziesz zmuszony wstać z łóżka, aby go wyłączyć. To najprostsza metoda, która działa.

Dodaj komentarz