fbpx

Zapewni tańsze dostawy energii. Najdłuższy przewód energetyczny połączy Afrykę z Europą

W 2027 powstanie najdłuższy ‘zielony’ przewód energetyczny na świecie, który połączy dwa kontynenty – Afrykę i Europę. Zapewni też tańsze dostawy energii, która będzie o połowę tańsza i pokryje ok. 8 proc. zapotrzebowania na prąd Wielkiej Brytanii.

Przewód energetyczny stworzony przez koncern Xlinks, który połączy Maroko z Wielką Brytanią będzie mieć długość 3800 km. W ten sposób zostanie pobity dotychczasowy rekord – kabel Viking, który łączy Wielką Brytanię z Danią ma „zaledwie” 765 km długości.

Przewód wymyślony przez Xlinks będzie korzystał z energii powstałej w hybrydowej elektrowni na Saharze i dostarczy prąd o mocy 10 GW. To więcej, niż aktualna produkcja wszystkich ośmiu brytyjskich elektrowni. Energia będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych – aż 2/3 z energii słonecznej, a 1/3 z turbiny wiatrowej.

Twórcy przewodu zdecydowali się na wariant prosty technicznie, który wymaga umieszczenia kabla pod wodą na głębokości 700 m. Kabel przetnie podwodne terytoria Hiszpanii, Portugalii i Francji, a inwestycja zakończy się w 2027 r. Pomysłodawcy zapewniają, że energia będzie o połowę tańsza niż ta pochodząca z atomu i pokryje ok. 8 proc. zapotrzebowania Brytyjczyków na prąd.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Najdłuższy kabel energetyczny świata. Energia tańsza niż z atomu (gadzetomania.pl)

One thought on “Zapewni tańsze dostawy energii. Najdłuższy przewód energetyczny połączy Afrykę z Europą

Dodaj komentarz