fbpx

Optymiści żyją dłużej! Nowe badanie Uniwersytetu Harvarda

Chciałbyś żyć dłużej? Zwróć uwagę na swoje nastawienie i popracuj nad optymizmem! Tak konkluzję można wyciągnąć z najnowszego badania przeprowadzonego przez naukowców Uniwersytetu Harvarda. Wzięło w nim udział aż 160 tysięcy kobiet. Jak się okazało, optymiści mają większe szanse przekroczyć 90 lat.

Naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health (USA) przeprowadzili obszerną analizę, która objęła prawie 160 tys. kobiet o różnym pochodzeniu etnicznym i różnym wieku. Wyniki wskazują wyraźnie, że optymizmowi towarzyszyło dłuższe życie, niezależnie od rasy.

Po uwzględnieniu różnorodnych czynników towarzyszących okazało się, że najbardziej optymistyczne ochotniczki żyły średnio o 5,4 proc. dłużej, niż ich najmniej optymistyczne koleżanki. Największa różnica – 7,6 proc. pojawiła się u kobiet rasy białej, nielatynoskiego pochodzenia.

Średnia większa długość życia częściowo wiązała się z tym, że optymistki częściej osiągały prawdziwie sędziwy wiek, przekraczając 90 lat.

Dokładniejsza analiza pokazała natomiast, że optymiści prowadzą zdrowszy tryb życia, jednak za długowieczność odpowiadał on tylko w 24 proc.

Być może więc podstawowe znaczenie ma sam stan psychiki.

Optymizm może być ważnym celem dla interwencji poprawiającej długość życia w różnorodnych grupach – podsumowuje dr Hayami K. Koga, współautorka badania.

optymiści
Źródło: twojezdrowie.rmf24.pl

Dodaj komentarz