fbpx

RPA: Psy chronią inne zwierzęta przed kłusownikami

Okazuje się, że psy to najlepsi przyjaciele nie tylko ludzi, ale i dzikich zwierząt. W RPA wyszkolone czworonogi bronią mieszkańców rezerwatów przyrody przed kłusownikami. Tylko w 2018 roku dzielni pupile uratowali, co najmniej 45 nosorożców.

Od zarania dziejów psy towarzyszą ludzkości, jako wierni kompani. Często traktujemy je jak członków rodziny. Służą nam na lotniskach, pomagają w pracy policjantom oraz ratownikom górskim. Pełnią także funkcje przewodników dla osób niewidomych, a ich obecność jest elementem terapii osób niepełnosprawnych. Teraz okazuje się, że ich zdolności mogą być wykorzystywane, jako broń w walce z pustoszącymi Afrykę kłusownikami.

Szkolenia dla dzielnych czworonogów są organizowane przez Southern African Wildlife College, zlokalizowany w Parku Narodowym Krugera. Placówka ta od 1997 roku kształci przyszłych pracowników instytucji ochrony środowiska naturalnego i dzikich zwierząt. Od 2018 roku wiedzę zdobywać tam mogą także szczeniaki. Psy w ośrodku doskonalą swoje umiejętności tropienia, ścigania ich i sygnalizowania miejsc, w których ukrywają się kłusownicy. Dzięki temu pracownicy parków mogą jeszcze skuteczniej lokalizować i unieszkodliwiać uzbrojonych przestępców.

W programie proponowanym przez Southern African Wildlife College udział biorą przedstawiciele ras pasterskich oraz gończych. Naukę rozpoczynają w wieku 6 miesięcy. Od tego momentu stopniowo wdrażany jest ich wielopłaszczyznowy trening. Uczą się niesienia pomocy, komend oraz odpowiednich reakcji na zagrożenie. Ich edukacja kończy się po osiągnięciu 18 miesięcy. Wtedy stają się pełnoprawnymi strażnikami rezerwatów przyrody.

Pomoc psów okazuje się nieoceniona w walce z kłusownikami. Eksperci szacują, że dzięki niezawodnemu węchowi i możliwościom pokonywania długich odległości, rocznie pupile ratują ok. 50 nosorożców. Oznacza, to, że skuteczność wykrywania żądnych zysku intruzów dzięki umiejętnościom czworonogów z zaledwie 3 % wzrosła do 68%.

Na terenie RPA żyje mnóstwo zagrożonych wyginięciem przedstawicieli fauny, w tym 85 % zamieszkujących Afrykę nosorożców. W ciągu 10 lat kłusownikom udało się zabić ponad 8 tysięcy reprezentantów tego gatunku. W związku z tym, że Park Krugera jest miejscem gdzie przestępcy polują najczęściej- właśnie tam rozpoczęto wdrażanie psich patroli.

Opracowanie: Kasia Maj

Żródło: f5.pl

 

 

Dodaj komentarz