fbpx

Naukowcy są pewni. Spacer po lesie przedłuży ci życie

W ferworze codziennych obowiązków rzadko kiedy udaje nam się wygospodarować czas na chwilę relaksu. Jesteśmy zabiegani, a przez nasze głowy przewija się niekończący się ciąg myśli o pracy o tym, co ugotować na obiad, czy zdążymy na najbliższy autobus… Szukamy odprężenia w następnym odcinku serialu,na zakupach czy popijając kolejny łyk zimnego piwa z lodówki.

Tymczasem istnieje inny prosty, ale niezwykle skuteczny „lek” na powrót do równowagi. Naukowcy na całym świecie zgodni są co do tego, że przebywanie na łonie natury skutecznie obniża poziom hormonu stresu i wyrównuje pracę serca.

Okazuje się, że przyroda ma niesamowicie dobroczynne działanie, które sprawia, że w otoczeniu zieleni i śpiewu ptaków nie tylko rzadziej chorujemy, ale przede wszystkim szybciej wracamy do zdrowia. Jesteśmy bardziej kreatywni, poprawia się nasza uważność i koncentracja oraz lepiej radzimy sobie ze stresem.

Od kilku tysięcy lat medycy zdawali sobie sprawę z leczniczych właściwości natury. Już 2500 lat temu w Persji budowano ogrody, które miały służyć relaksacji i podążając tym śladem współcześni lekarze przepisują swoim pacjentom recepty na spacer po lesie czy parku. Obcowanie z przyrodą działa na nas kojąco niczym terapia, na którą może sobie pozwolić każdy z nas. Jesteśmy częścią przyrody. Nie odrywajmy się więc od tego, co jest naszą naturą.

 

Źródło: national-geographic.pl

Opracowanie: Dominique

Dodaj komentarz